Mobileye: Asistent řidiče, který zachraňuje životy

Inteligentní kamera, která snímá děj před sebou a včas upozorňuje řidiče na nebezpečí hrozící kolize, přejetí jízdního pruhu bez zapnutí blinkrů nebo výskyt chodce ve vozovce. Takový je Mobileye, pokročilý asistenční systém pro řidiče, který na českém trhu zastupuje a nabízí společnost SECAR BOHEMIA, a.s.

O bezpečí vozidel i řidičů se stará již od roku 1992.

Mobileye je pokročilá technologie, která slouží jako třetí oko řidiče. Neustále monitoruje cestu před vozidlem a upozorňuje řidiče na potencionální nebezpečí. Hlavním prvkem této technologie je kalibrovaná kamera, která je integrovaná do jednoho zařízení společně s procesorem EyeTQM. Jednoduše se instaluje na čelní sklo uvnitř vozidla a následně pomocí algoritmů analyzuje dopravní podmínky na silnici, identifikuje nebezpečné situace a zvukovými a vizuálními výstražnými signály upozorňuje řidiče na hrozící nebezpečí. Díky tomu umožňuje předejít kolizi, případně zmírnit její následky. Cestování je tak bezpečnější nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu včetně chodců a cyklistů.

Bezpečnostní funkce systému SHERLOG Mobileye je založena na sledování dopravní situace v reálném čase, vyhodnocování hrozícího nebezpečí a okamžitého varování. Řidiči jsou tak včas upozorněni například na hrozící nebezpečí čelního nárazu s vozidlem před řidičem. Systém upozorňuje také na nedodržení bezpečné vzdálenosti, signalizuje přejezd podélného vodícího pruhu bez zapnutí světelných signálů a další, vše v řádu několika vteřin. Důležitou funkcí je také varování před srážkou s chodcem nebo cyklistou. Řidiči jsou na chodce, vyskytujícího se ve vozovce, upozorněni 2 vteřiny před hrozící srážkou. Podle výsledků studie pojišťovny AXA (AXA Winterthur, 2009) již 1,5 vteřinové varování před možnou kolizí může odvrátit až 90 % nehod. Až 93 % nehod je zaviněno nepozorností řidiče.

Asistenční systém pro bezpečnou jízdu je k dispozici ve dvou variantách. Základní SHERLOG Mobileye je offline verze zařízení, která má všechny bezpečnostní funkce, které jsou důležité pro bezproblémovou jízdu jak začínajícího, tak zkušeného řidiče. Rozšířená verze SHERLOG Mobileye Monitor funguje jako online doplněk k nejrozšířenější elektronické Knize jízd SHERLOG Trace. Systém lze propojit s online aplikací pro správu vozového parku, která následně shromažďuje data o jízdních vlastnostech řidičů, vytváří jejich statistiky a společnostem tak napomáhá k lepšímu přehledu o chování řidičů a využívání služebních vozidel.

 

Společnost SECAR BOHEMIA, a. s. je největším poskytovatelem systémů pro zabezpečení, vyhledávání a monitoring. Díky vlastní pevné rádiové síti, kterou společnost vybudovala jako jediná v České republice, jsou systémy rádiového zabezpečení a vyhledávání SHERLOG unikátní nejen na poli technologie, ale i v rámci úspěšnosti, která se dlouhodobě pohybuje nad 98 %.

Specializací společnosti SECAR BOHEMIA, a.s. jsou také systémy pro online monitoring a správu vozového parku. Elektronickou Knihu jízd SHERLOG Trace úspěšně používají statisíce firemních vozidel. K optimalizaci využití vozového parku a snížení nákladů poskytuje společnost řadu doplňků, jako je například tachograf nebo asistenční systém pro řidiče Mobileye.