Opel Grandland X vyjíždí na tuzemský trh

Moderní dynamické linie, off-roadový vzhled a vyvýšená poloha sedadel s dobrým výhledem všemi směry typická pro SUV, společně s celou škálou špičkových technologií a velkým vnitřním prostorem pro pět dobrodružných pasažérů – to je nový Opel Grandland X, který má právě světovou premiéru na letošním mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Novinka je vážným konkurentem v prudce expandujícím segmentu SUV. Jen v kompaktní třídě vzrostl podíl SUV ze sedmi procent v roce 2010 na současných téměř dvacet procent. Nový Grandland X s optimální výbavou a rozměrovým formátem přichází na trh jako třetí člen rodiny Opel X. Připojí se ke svým menším sourozencům Opel Crossland X a bestselleru Opel Mokka X, které jsou oba přibližně o 20 centimetrů kratší. Současně Grandland X rozšíří nabídku kompaktních vozů tvořenou modelovou řadou Opel Astra a Opel Zafira.

Nový Opel Grandland X přichází s bohatou standardní výbavou. Zahrnuje denní světla z LED, zadní skupinová světla z LED, asistenční systém pro udržování jízdního pruhu Lane Departure Warning, rozeznávání dopravních značek Road Sign Recognition, inteligentní tempomat, asistenční systém pro rozjezd do svahu Hill Start Assist, rádio R4.0 s modulem Bluetooth, klimatizaci s pylovým a pachovým filtrem, komfortní sedadla s všestrannými možnostmi nastavování a sklopné zadní opěradlo dělené v poměru 40:60. Systém Opel OnStar je součástí standardní výbavy od verze Edition.

Dynamický design nového kompaktního SUV značky Opel upoutá na první pohled – především s volitelným dvoubarevným lakováním karosérie s kontrastní černou střechou.

 

Bezpečný zážitek z jízdy: IntelliGrip, nejmodernější asistenční systémy a motory

Grandland X poskytuje zážitek z jízdy po celý rok a na každém povrchu. Je to kromě jiného zásluhou příplatkového elektronického regulačního systému IntelliGrip, který zaručuje špičkovou trakci v rozličných jízdních situacích. Řidič může přepínat 5 jízdních režimů. Systém adaptuje přenos točivého momentu na poháněná přední kola, když je to třeba, brání prokluzování kol, a modifikuje body přeřazování u automatické převodovky, stejně jako i charakteristiku elektronického pedálu plynu. To vše společně zajišťuje optimální trakci a dynamickou stabilitu bez ohledu na to, zda Grandland X jede po sněhu, v bahně, písku anebo po mokrém povrchu.

Grandland X přináší prvotřídní nabídku nejmodernějších asistenčních systémů a komfortních prvků: Forward Collision Warning s funkcí nouzového brzdění Automatic Emergency Braking a rozeznáváním chodců, monitorování únavy řidiče Driver Drowsiness Alert, parkovací automat Advanced Park Assist a kamerový systém se záběrem 360° - to jsou jen některé příklady.

Příplatkové systémy, jako adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control, který udržuje nastavenou rychlost i odstup od vozidla jedoucího vpředu (v případě potřeby až do úplného zastavení), dále zvyšují bezpečnost. Vynikající bezpečnostní úroveň nového modelu Grandland X nedávno potvrdilo i konsorcium Euro NCAP, jež jej ocenilo pěti hvězdičkami.

Opel opět demonstruje svou ambici lídra v oblasti osvětlovacích technologií a nabízí pro Grandland X reflektory Adaptive Forward Lighting (AFL) LED. Funkce jako odbočovací světla, asistenční systém dálkových světel a automatická regulace dosahu zaručují optimální osvětlení silnice za všech podmínek.

K vysoké míře radosti z jízdy kromě elektronického systému IntelliGrip a mnohých dalších asistenčních systémů přispívají i temperamentní motory. Zpočátku bude pro Grandland X možnost výběru z dvojice pohonných jednotek s příznivou spotřebou a nízkými emisemi CO2. Oba agregáty lze kombinovat se šestistupňovou manuální anebo šestistupňovou automatickou převodovkou, přičemž jsou vždy vybavené systémem Start/Stop.

Celohliníkový zážehový tříválec 1,2 litru s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním turbodmychadlem dosahuje výkonu 96 kW (130 k) a při otáčkách 1750 min-1 poskytuje maximum točivého momentu 230 Nm (spotřeba paliva podle NEDC: ve městě 6,0-6,4 l/100 km, mimo město 4,5-4,9 l/100 km, kombinovaná 5,1-5,5 l/100 km, kombinované emise CO2 117-127 g/km).

Čtyřválcový turbodiesel 1,6 litru dosahuje výkonu 88 kW (120 k) a při otáčkách 1750 min-1 poskytuje maximum točivého momentu 300 Nm (spotřeba paliva podle NEDC: ve městě 4,7-5,1 l/100 km, mimo město 3,5-4,2 l/100 km, kombinovaná 4,0-4,6 l/100 km, kombinované emise CO2 104-118 g/km).

Pro zákazníky favorizující vyšší výkon nabídne Opel v blízké budoucnosti rozšíření výběru o nový špičkový turbodiesel. Kromě toho bude k dispozici i nová osmistupňová automatická převodovka.

 

Sportovní, elegantní, komfortní: Takové má být moderní SUV

Kromě svižných jízdních výkonů přispívá k příjemné atmosféře za volantem i interiér vysoké kvality s elegantním designem a nejmodernější technologie infotainmentu.

S délkou 4477 milimetrů, šířkou 1856 milimetrů (bez vnějších zpětných zrcátek) a výškou 1609 milimetrů působí nový Opel Grandland X z každé perspektivy jako robustní SUV. Vpředu nad ochranným štítem v nárazníku nese výrazná maska chladiče logo s bleskem Opel. Vyhnuté chromované lišty lemují logo a probíhají do stran vstříc úzkým světlometům obsahujícím denní světla z LED v profilu dvojitého křídla, čímž vizuálně rozšiřují přední část karosérie a dodávají modelu Grandland X energický a solidní postoj. Na přední kapotě jsou typické hrany Opel – jako výraz filozofie designu značky ‘sochařské umění ve spojení s německou precizností’.

Boční pohled poskytuje atraktivní kombinaci robustního šarmu SUV a elegantních linií. Výrazné modelované blatníkové lemy a ochranné plastové obklady spodní části karosérie dodávají modelu Grandland X off-roadový vzhled. Jako kontrast k němu jasné linie a typický prolis ve tvaru čepele probíhající spodní částí bočních dveří identifikují nový Grandland X jako příslušníka rodiny automobilů Opel. Personalizaci vozu umožňuje dvoubarevné lakování karosérie s kontrastní černou střechou. Splývající střecha je s karosérií spojená vizuálně přerušeným zadním sloupkem, který vytváří dynamický přechod k zadní části karosérie.

Zadní pohled na Grandland X prezentuje do nejmenších detailů design typického SUV: Široký postoj, stříbrný nájezdový štít v nárazníku s integrovanými koncovkami výfuku po obou stranách, stejně jako i ochranné plastové obložení nárazníku nad ním a úzké zadní skupinové svítilny z LED, to vše zvýrazňuje sportovní charakter novinky Opel.

Stejně vysokou kvalitu vyzařuje interiér: přístrojový panel a středová konzole s dotykovým displejem jsou jasně horizontálně členěné a natočené k řidiči. Středová konzole obsahuje tři úrovně ovládacích prvků pro rychlý a intuitivní přístup k infotainmentu, klimatizaci a funkcím podvozku. Povrchy v interiéru se vyznačují vysokou haptickou kvalitou, čímž přispívají k pocitu pohody a komfortu na všech místech v kabině. Posádka profituje z pro SUV typické zvýšené polohy sedadel, zaručující dobrý výhled a umožňující pohodlné nastupování a vystupování. K dispozici je i panoramatické střešní okno přivádějící do interiéru přirozené světlo a umožňuje ničím nerušený pohled na oblohu. Typický vysoký komfort modelů Opel zajišťují přední ergonomická sedadla s certifikátem AGR, vyhřívaný volant a vyhřívaní předních i zadních sedadel.

Dlouhý rozvor 2675 milimetrů zabezpečuje v kabině kompaktního SUV dost místa pro pětičlennou posádku. Variabilní zavazadelník s objemem od 514 do 1652 litrů poskytuje velkorysý prostor pro zavazadla a sportovní výbavu a Grandland X s ním může hravě konkurovat nejprostornějším kombi kompaktní třídy. Podle verze výbavy ulehčují přístup do zavazadelníku elektronicky ovládané páté dveře, které lze otevřít a zavřít bez dotyku jednoduchým pohybem nohy pod zadním nárazníkem.

V typickém duchu Opel poskytuje nový Grandland X řidiči i spolujezdcům špičkovou konektivitu díky systému infotainmentu IntelliLink nejnovější generace kompatibilním s Apple CarPlay a Android Auto, jako i telematickému systému Opel OnStar s hotspotem  Wi-Fi1 a novými službami, jako je rezervace hotelového pokoje2 nebo vyhledávání volného parkoviště3. Smartfony lze pohodlně bezkontaktně nabíjet pomocí induktivního nabíjení. Pro fanoušky hudby, kterým záleží na špičkové kvalitě poslechu, je k dispozici audiosystém Denon s osmi reproduktory a subwooferem.


1 Služby OnStar vyžadují aktivaci a účet u OnStar Europe Ltd. Služby hotspotu Wi-Fi vyžadují smlouvu s vybraným operátorem mobilní telefonní sítě. Po uplynutí testovací doby jsou služby zpoplatněné. Všechny služby závisí na dostupnosti a pokrytí mobilní telefonní sítě.
2 Přes booking.com. Potřebná je e-mailová adresa a kreditní karta.
3 Přes Parkopedia


Opel Grandland X - základní údaje

 • Premiéra: Frankfurtský autosalon IAA 2017
 • Uvedení na trh: Objednávky se přijímají od června 2017, u prodejců od listopadu 2017
 • Pozice: Aktuálně největší člen rodiny modelů Opel „X“ rozšiřující nabídku značky v segmentu C
 • Rozměry v milimetrech: délka 4477 / šířka 1856 (bez vnějších zpětných zrcátek) / výška 1609
 • Objem zavazadlového prostoru od 514 do 1652 litrů

Technologie, asistenční systémy a komfort:

 • Inovativní reflektory LED AFL se sedmi režimy (mimoměstské světlo, dálniční světlo, městské světlo, odbočovací světlo, světlo do špatného počasí, dynamické odbočovací světlo a asistent dálkových světel)
 • Elektronická kontrola trakce IntelliGrip s pěti režimy
 • Kamera Opel Eye jako základ systémů Speed Sign Recognition („čtení“ dopravných značek) a Lane Departure Warning (varování před nechtěným vybočením z jízdního pruhu)
 • Tempomat s omezovačem rychlosti
 • Výstražný systém Forward Collision Alert s detekcí chodců a funkcí automatického nouzového brzdění Autonomous Emergency Braking (pracuje automaticky v rozsahu rychlosti od 5 km/h do 140 km/h; při rychlosti od 5 do 30 km/h je zpomalení pro snížení rychlosti nárazu 0,9 g; v rozsahu rychlosti od 30 do 140 km/h systém brzdí na rychlost maximálně 50 km/h, od této hranice musí řidič brzdit sám, aby dále snížil rychlost)
 • Systém rozeznání únavy řidiče Driver Drowsiness Alert posuzuje úroveň únavy podle způsobu ovládání vozidla a v případě potřeby doporučí řidiči přestávku v jízdě na odpočinek
 • Varování před vozidly v mrtvém úhlu (Side Blind Spot Alert) využívá ultrazvukové senzory pro identifikaci vozidel v oblasti mrtvých uhlů vnějších zpětných zrcátek a upozorňuje řidiče výstražnou kontrolkou v příslušném zrcátku
 • Panoramatická couvací kamera se záběrem 180° anebo kamerový systém se záběrem 360°
 • Parkovací automat Park Assist identifikuje vhodná podélná nebo kolmá parkovací místa a automaticky do nich vozidlo zavede ovládáním řízení; řidič musí ovládat pouze pedály
 • Systém na odemykání a startování bez klíčku Keyless Open & Start
 • Vyhřívané přední okno a vyhřívaný volant, vyhřívaná přední a zadní sedadla
 • Komfortní světla ve vnějších zpětných zrcátkách osvětlují okolní terén při nastupovaní a vystupovaní
 • Přední ergonomická sedadla s certifikátem AGR (AGR – Kampaň za zdravá záda)
 • Elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru se senzorem. K otevření i zavření dveří stačí jednoduchý pohyb nohy pod nárazníkem
 • Telematický systém Opel OnStar s hotspotem Wi-Fi1 a dalšími službami jako je rezervace hotelového pokoje2 a vyhledávání parkovacího místa3
 • Systémy infotainmentu nejnovější generace IntelliLink s velkým barevným dotykovým monitorem o uhlopříčce 8“ (20,3 cm), kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto
 • Induktivní bezdrátové nabíjení smartfonu

Motory a převodovky:

Nejmodernější celohliníkové tříválcové benzinové a čtyřválcové naftové motory s vynikající spotřebou paliva

 • Zážehový motor 1,2 Turbo s přímým vstřikováním paliva, systémem Start/Stop a výkonem 96 kW (130 k); spotřeba podle NEDC: ve městě 6,4-6,01 l/100 km, mimo město 4,9-4,55 l/100 km, kombinovaná 5,4-5,15 l/100 km, kombinované emise CO2 127-1175 g/km
 • Turbodiesel 1,6 litru s výkonem 88 kW (120 k); spotřeba podle NEDC: ve městě 5,1-4,75 l/100 km, mimo město 4,2‑3,55 l/100 km, kombinovaná 4,6-4,05 l/100 km, kombinované emise CO2 118-1045 g/km

Převodovky: Šestistupňové manuální a šestistupňové automatické převodovky

Cena:

Ceny vozu Opel Grandland X (říjen 2017) začínají na 479.900 Kč (1.2 Turbo, výbava Selection) a končí na 811.900 Kč (1.6 CDTI, výbava Ultimate), podrobnosti poskytne prodejce.