Co se událo minulý týden a jaký to mělo vliv na ekonomiku?
Dohoda těžařů nepřišla, ropa však vyplnila gap
Schůzka těžařů ropy, sdružených v kartelu OPEC, podle očekávání žádné zásadní posuny nepřinesla. S trochou nadsázky by se dalo říci, že se státy dohodly, že se nedohodnou. Úhelným kamenem celého jednání byla totiž dopředu k nezdaru odsouzená snaha jednotlivých států na jedné straně odstranit přebytek ropy a na druhé straně pak udržet si svůj tržní podíl na trhu s ropou.Zde byla asi největší překážka, neboť hlavním odpůrcem zmrazení objemu těžby je Írán, který se chce po zrušení embarga vrátit na své předembargové objemy a nemá zájem na omezování dalšího růstu.
Schůzka má, kromě dopadu na trhy s ropou, ještě další dopady, a to hlavně na eurodolar. V USA je velkým tématem zvyšování úrokových sazeb, což je spojeno, mimo jiné, s mírou inflace. Pokud neporostou ceny, nebude mít americká centrální banka velkou chuť do zvyšování sazeb a tedy ani dolar do posilování. Pokud tedy nejsou zásadní vyhlídky na růst spotřebitelských cen, tažený promítáním dražší ropy, apetit trhu na posilování USD také nebude přehnaný.
Čínská data potěšila, ale s otazníky
Americká centrální banka však nesleduje jen domácí inflaci. Jednou z dalších velmi často diskutovaných překážek jejich růstu byl i vývoj v globální ekonomice, zejména v Číně. Tamní makrodata dlouhodobě naznačují, že Číně se zrovna nedaří, ale v minulém týdnu se objevila data, naznačující možný obrat. V Číně se dařilo nejen obchodní bilanci, když vývozy po předchozím poklesu o 25 % otočily do růstu o 11,5 %. Dovozy až tak skvělé nebyly, když pouze zpomalily tempo poklesu z -13,8 % na -7,6 %. Na první pohled byly optimistické také maloobchodní tržby, jejichž tempo růstu drží 10,5 % a průmyslová výroba, která roste o necelých 7 %.
Velkým otazníkem je však růst zadlužení. Objem nových úvěrů dosáhl v březnu 1,3 bilionu CNY a překonal tak očekávání trhu na úrovni růstu ze 700 mld. CNY na 1 bil. CNY. Tak masivní růst u Číny, která je už tak předlužená, není pro finanční sektor příjemný a může v budoucnu opět přispět k jeho destabilizaci, jenže tentokrát by se už nejednalo jen o akciové trhy jako na začátku letošního roku, které tvoří par jednotek procent čínské ekonomiky, ale o celý finanční sektor, tvořící páteř druhé největší ekonomiky světa.
Česká inflace obrátila do poklesu
Česká inflace se vrací ke slabším datům. Trhy počítaly se slabšími hodnotami inflace a očekávaly v březnu pokles CPI z 0,5 % na 0,4 %, realita však byla ještě slabší a CPI dosáhl jen 0,3 %. Pro korunu není tento vývoj zatím zásadním problémem, ČNB velmi jasně deklarovala, že jí slabší inflace nevadí a že ji bere jako prorůstový faktor v ekonomice. Otázkou však zůstává, jak se by se dívala na dlouhodobější pokles, který by hrozil sestupem míry inflace do záporných hodnot.
Výhled
Úterý 19. března: Německo bude čekat na potvrzení zázračného dvojitého odrazu ZEW indexu
Německo čeká v úterý rozuzlení ne zrovna jasného vývoje. Tamní ZEW index, měřící optimismus analytiků a investorů, by měl růst ze 4,3 bodu na 8,0 bodu. Zatím se však index 2x odrazil od nulové hladiny, která tvoří předěl mezi převahou optimistů a pesimistů. Pokud by se povedlo udržet ZEW index v optimistickém pásmu i nadále, měli bychom vidět posílení eura, pokud by se ale nakonec ZEW index vydal do pesimistického, záporného pásma, euro by se dostalo pod tlak.
Čtvrtek 21. března: Zasedání ECB může přinést zmírnění rétoriky
Zasedání evropské centrální banky by s sebou nemělo přinést žádné zásadní novinky. ECB zatím nemá možnost pozorovat v ekonomice euro zóny změny, které provedla na zatím posledním zasedání (makrodata mají zpoždění a navíc je zapotřebí delší časová řada, aby bylo možno sledovat trendy, jež navýšení objemu nákupů aktiv a snížení sazeb přinesly).
Od zasedání bychom tedy měli očekávat spíše ujištění, že ECB je připravena dále uvolňovat, pokud to bude vyhodnoceno jako nutné, a také by nebyla překvapením snaha o zmírnění slov, které, trochu nešťastně, pronesl na tiskové konferenci Mario Draghi. Ten totiž prohlásil, že sazby už výrazně pod současných -0,4 % jít nemohou. To ale je pro ECB problém, neboť říká, že nemůže dále uvolňovat. A trhy tak začínají spekulovat proti ní.