Co se událo minulý týden a jaký to mělo vliv na ekonomiku?
FED se sazbami nehýbal, obavy budí vývoj HDP
Na svém zasedání FED se sazbami nehýbal, v souladu s očekáváním trhu. Ten i nadále velmi důkladně hledá i tu nejmenší indicii, která by mu napověděla, zda se dá očekávat zvyšování sazeb v červnu, či nikoliv. Američtí centrální bankéři si dali velmi záležet, aby trhu žádnou takovou indicii nedali a ten tak musí vážit hlavně makrodata, která jsou v USA spíše negativní.
Hlavním problémem se stal růst HDP. U něj trhy očekávaly, že bude zpomalovat tempo růstu, očekávání počítala se zpomalením z 1,4 % na 0,7 %. Realita na 0,5 % byla poměrně nepříjemná, ještě nepříjemnější je ale skladba růstu. Největším podílem k růstu sice přispěla domácí spotřeba, což by za normálních okolností bylo pro USD dobrou zprávou, problémem ale je výpadek na straně investic v průmyslu. Dlouhodobý schodek obchodní bilance, zejména s Čínou, také USA zrovna neprospívá. Z pohledu růstu HDP tak nad zvyšováním sazeb visí poměrně zásadní otazník.
Evropská data překonala očekávání
Opačný vývoj zaznamenala v minulém týdnu evropská data. Evropský HDP rostl v Q1 2016 meziročně o 1,6 % a udržel si tak stabilní tempo růstu, navzdory očekávanému zpomalení na 1,4 %. Lehce negativní byl první odhad dubnové inflace, podle něhož ceny v Evropě zamířily opět dolů, v průměru o 0,2 %. Trhy ale tento údaj neděsí, na zatím posledním zasedání ECB se Mario Draghi, guvernér ECB, nechal slyšet, že ECB počítá s obdobím záporné inflace a neplánuje proti ní bojovat. Pro euro je také příjemný vývoj míry nezaměstnanosti, která klesá z 10,4 % na 10,2 %.
Výhled
Data z amerického trhu práce budou další kurzotvornou zprávou
Hlavní zprávou týdne budou, po slabších hodnotách růstu HDP, data z amerického trhu práce. Jejich zveřejnění bude už tradičně rozděleno do dvou částí, kdy ve středu budeme moci sledovat vývoj počtu nových pracovních míst podle agentury ADP, kde bychom měli vidět pokles počtu nových pracovních míst z 200 tis. na 195 tis. a pak v pátek, kdy bude zveřejněna oficiální statistika Payrolls a míra nezaměstnanosti. Počet nových míst by měl, podle oficiálních státních dat, klesnout z 2015 tis. na 200 tis., při zachování míry nezaměstnanosti na 5,0 %.
Zasedání ČNB by mělo proběhnout v klidu
Zasedání rady ČNB by mělo i tentokrát proběhnout v poklidu. Trhy nepočítají s možností, že by ČNB mohla ukončit intervence, oficiální komunikace hovoří o tom, že intervence neskončí dříve, než v polovině roku 2017. Úvahy na téma zavedení záporných úrokových sazeb (NIRP) také utichly a momentálně je členové bankovní rady považují spíše za nástroj, který bude tlumit výkyvy na koruně kolem ukončení intervencí. Nakolik se jedná o jedno z posledních zasedání bankovní rady v současném složení, mohli bychom se dočkat určitého náznaku, kdo by měl nahradit guvernéra Singera na jeho místě v radě (na guvernérském postu ho nahradí Jiří Rusnok) a zda může Kamil Janáček počítat se znovujmenováním. Podle určitých náznaků by se mezi zvažovanými jmény mohla objevit i žena.
Vývoj na trhu zvyšuje napětí, kredibilita centrálních bank pod tlakem
V tomto týdnu bude významným tématem probíhající boj trhu s centrálními bankami. V podstatě všechny centrální banky ztrácí kontrolu nad svými měnami. Boj se dostává do pozice, kdy je JPY na 18 měsíčních maximech, euro posiluje, navzdory snaze ECB ho oslabit a udržet na slabších hodnotách a USD, navzdory probíhajícím úvahám FEDu o zvyšování sazeb, oslabuje. Trhy tak zřejmě zkouší, jak moc toho ještě mohou centrální banky udělat, aby dosáhly uvolnění monetární politiky, zdá se jim, že jejich arzenál je již značně vyčerpaný. Je velmi pravděpodobné, že nás čeká nějaká slovní intervence. Dokud však nepřijde, trhy budou zkoušet, jak vysoko si centrální bankéři pustí „své měny“.