21.11.2016: Po delší době se vraťme na trhy. Po náročném listopadu se trhy musí připravit na neméně náročný prosinec.
V prosinci budou totiž k dispozici novinky, které sice nebudou mít tak překvapivý dopad, jako tomu bylo v případě amerických prezidentských voleb, ale o to dlouhodobější tento dopad na trhy bude.
Zasedání ECB
V prosinci se ke slovu opět vrátí hlavní hráči na trhu, centrální banky. První bude evropská ECB. Trhy si tak nějak zvykly, že v poslední době se ECB opájela růstem inflace a trochu usínala na vavřínech. Tyto zvyky však před pár týdny rozvířil Mario Draghi, když oznámil, že ECB chystá na prosincové zasedání oznámení, které ovlivní trhy na podstatnou část roku 2017.
Co to bude, sice nespecifikoval, dá se však očekávat, že se to bude týkat programu QE, který by se měl někdy v březnu dostat na svůj konec. Už delší dobu se spekuluje o tom, že ECB bude končit program nákupů dluhopisů pomocí tzv. taperingu, což je proces postupného ukončení nákupů. Centrální banka tak z původního 80 mld. koláče ubírá postupně vždy např. 10 mld. EUR a tím snižuje šok, který ukončení nákupů dělá na trhu.
Pokud by to tak bylo, ECB by stihla ukončit QE ještě do konce příštího roku a mohla by pomalu začít zvyšovat sazby. Tento krok ale může být problematický pro země jižní Evropy. O dopadu ukončení QE se rozepíšu v některém z dalších příspěvků.
Zasedání FEDu
Se zasedáním americké centrální banky 14. 12. je spojena podstatně menší nejistota. Od FEDu už v podstatě celý trh očekává další zvýšení sazeb. FED ho slibuje celý letošní rok a zřejmě bude chtít v tomto roce aspoň jednou sazby zvýšit.
Co je ale velkou neznámou, je jeho postup v dalších měsících. Vezmeme-li v úvahu, že americkým centrálním bankéřům se do zvyšování sazeb zrovna nechtělo, budou se do dalšího zvyšování hnát opravdu velmi stěží. Navíc, ostatní státy světa se do utahování monetární politiky zrovna neženou a USA by měly, pokud by ve zvyšování sazeb dále pokračovaly, velký náskok, který by mohl přes silný dolar uškodit americkému exportu. Očekávám tak zpomalení tempa zvyšování sazeb a nahrazení uvolňování monetární politiky fiskální expanzí, kterou slíbil nový americký prezident Donald Trump.
Volby a referenda
Neméně zajímavou, i když trochu opomíjenou událostí, bude referendum v Itálii, které by mělo omezit práva italského Senátu. S ním je spojen i osud současné vlády premiéra Renziho. Ten bude těžko obhajovat svůj post, takže pokud by se Italové rozhodli odmítnout v referendu dorovnat síly obou komor parlamentu, Renziho vláda končí a Itálie se, zcela jednoznačně, bude i nadále zmítat v nestabilních vládách.
Po mnoha průtazích a peripetiích zřejmě dostane rozuzlení i otázka nového rakouského prezidenta. Po tom, co se Norbertu Hoferovi povedlo úspěšně zpochybnit výsledek prvních voleb, čekáme na začátku prosince jejich opakování. Zde je třeba si připomenout, že Norbert Hofer prohrál volební klání s Alexandrem Bellenem. Výsledek byl velmi těsný a Hoferovi se povedlo volby zpochybnit, nota bene když výsledek zvrátily na Bellenovu stranu až korespondenční hlasy. Volby byly už jednou odloženy kvůli vadným hlasovacím lístkům.