9.3.2017: USA čeká už za týden obnovení platnosti dluhového stropu. Jeho platnost byla po mnoha peripetiích a jen těsném odvrácení omezení výdajů americké federální pokladny - kvůli jejímu vyčerpání - pozastavena s tím, že USA budou muset počkat na nového prezidenta, který bude schopen s Kongresem vyjednat podmínky navýšení limitu státního dluhu.
Barack Obama a jeho administrativa totiž velmi tvrdě narazili u tehdy už republikány ovládaného Kongresu na to, že zákonodárci nebyli ochotni zvednout hranici maximálního zadlužení, pokud nebudou demokraté šetřit. Obama však měl rok do voleb a jakýkoliv úsporný program by zhoršil pozici demokratů v nich. Po mnoha jednáních a pokusu přinutit Kongres ke kapitulaci přivedením USA až na pokraj škrtů kvůli prázdné pokladně se nakonec Obama s tehdejším šéfem Kongresu shodli na tom, že situace není momentálně řešitelná a že bude nejlepší, když obě strany ustoupí a Obama už se o další utrácení pokoušet nebude.
Tehdy bylo rozhodnuto, že se stát bude chovat tak, jako by žádný strop neexistoval a že za rok bude strop obnoven na hodnotě, kterou dosáhne v polovině března. Republikáni tak neztratili tvář, neboť se mohli stavět do role konstruktivní opozice, Obama zároveň mohl dále financovat běh státu.
15. března se však téma vrací opět na stůl. Za normálních okolností by to nebyl problém. Obě komory Kongresu i Bílý dům ovládají republikáni, a tak by jednání o tak zásadní události mělo být formalitou. V USA se však dostal do Bílého domu, k velké nelibosti nejen demokratů, ale také části republikánů, Donald Trump, a tak se nedá úplně vyloučit, že se mu pokusí část republikánských kongresmanů, ve spolupráci s demokraty, trochu okopat kotníky.
Jednání o dluhovém stropu byla (a asi navždy budou) velký handl. Strop se vždycky zvyšoval „za něco“ a Trump tak bude možná muset slíbit a provést něco, co se mu hodně nelíbí, aby mohl dostat na svůj fiskálně velmi bohatý program peníze, které si bude muset půjčit. A to nemusí být úplně jednoduché a bude k tomu nutných hodně tweetů a jednání.
Trhy si zatím tuto možnost příliš nepřipouští, jsou soustředěny na FED a ECB. Pokud by ale jednání o navýšení stropu začala opět drhnout a kolem USA počal opět obcházet strašák pádu z fiskálního útesu, počítejme s možností přechodného tlaku na dolar. Fiskální problémy si v USA nikdo nepřeje, ale malou bouří ve sklenici vody americká politická scéna mnohokrát nepohrdla. Po uklidnění situace by se mělo všechno vrátit do normálu.