Proč může výprodej na bitcoinu zdražit Čechům letní dovolenou?

Poslední dny byly na trhu ve znamení velkého výprodeje. Trhy se zbavovaly nejen kryptoměn, které zažívají největší odliv kapitálu v historii, ale i dalších rizikových aktiv, např. akcií a dokonce i komodit.

Akciové indexy zažily minulý týden výrazné výprodeje, např. americký index Dow Jones Industrial Average spadl z 26 500 bodů na 24 200 bodů, německý DAX 13 500 na 12 100 bodů a výprodej se úplně nevyhnul ani domácímu indexu PX, který klesl z 1240 bodů na 1220 (občas je dobré mít nezajímavé akcie).

Obecně byla vyprodána hlavně riziková aktiva. Přestože koruny se události moc nedotkly, není před nimi úplně chráněná a pokud by se objevila snaha vyprodat riziková aktiva dále, počítejme s možností, že koruna bude jedním z velkých adeptů na pořádný výprodej.

Nejde ani tak o to, že by se měla koruna dostat do problémů kvůli ekonomické nebo dokonce politické situace v ČR. Zde jsou trhy klidné a žádné riziko zatím nehrozí. Spouštěčem může naopak být kombinace poněkud laxní ČNB a odlivu peněz z rizikových aktiv. ČNB sice ukázala na posledním zasedání více karty a zveřejnila, že ve svých propočtech používá kurz 24,90, neřekla ale to hlavní – kdy porostou sazby znovu. Únorové zvednutí sazeb je pro kurz koruny dobrou zprávou. Koruna ale potřebuje další zvýšení, aby se trhu vyplatilo držet v korunách stále peníze. Koruna, přestože jsme zemí s velmi silným růstem a rostoucími mzdami, těžko může být považována za bezpečné aktivum a její prostor k oslabení je v řádech několika desítek halířů, pokud se trhy rozhodnout odsud peníze přesunout jinam.

Guvernér Rusnok je si toho vědom také a nechal se slyšet, že podle průzkumů ČNB se z krátkodobých investic stávají dlouhodobé, ale to nemusí být pravda ve 100 % případů a může se stát, že pokud se bude dále prohlubovat odliv peněz z rizikových aktiv, můžeme se dočkat výraznějšího oslabení koruny, jehož korekce může bez ČNB, ochotné zvedat dále sazby, trvat dlouho. Koruna má prostor k dalšímu posilování, tento trend ale může narušit odliv peněz do bezpečnějších aktiv (a měn). To může korunu stát část jejích pointervenčních zisků a oslabit kurz koruny až k 26,00.

Okomentovat


Security code
Obnovit