Určitě už jste slyšeli alespoň některé mýty o kávě. Jak je to ale doopravdy?
Káva je nezdravá
Ačkoliv se toto mylné tvrzení občas objevuje i v článcích o zdraví, reálné vědecké studie nic takového nepotvrdily. Ba naopak se ukazuje, že káva má řadu pozitivních účinků na zdraví, například obsahuje až čtyřikrát více antioxidantů než zelený čaj. Významný je zejména obsah antioxidantů zvaných polyfenoly, jako je kyselina chlorogenová, jež se podílí na neutralizaci volných radikálů, tedy ochranně buněčné bílkoviny a DNA.
A co někdy zmiňované negativní vlivy? Pití kávy v rozumném množství nezvyšuje rizika kardiovaskulárních chorob a vliv na vysoký krevní tlak je mnohem menší, než se dříve soudilo. Zvýšení tlaku po pití kávy je pouze mírné a krátkodobé a pokud pijete kávu pravidelně, v podstatě zcela zanedbatelné, neboť tělo si zvykne.
U citlivějších osob může sice káva způsobit překyselení žaludku, avšak nejsou žádné důkazy o tom, že by měla negativní vliv na zažívací trakt, tím méně že by způsobovala žaludeční vředy.
Pravidelná konzumace kávy podle výzkumů výrazně snižuje riziko Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby.
Ale pozor – i tady platí všeho s mírou! Ideální je pít 2 až 3, maximálně však 5 šálků denně.
Káva dehydruje
Výzkumy opět tento mýtus vyvrátily. Po počáteční konzumaci kávy se sice mírně zvyšuje potřeba močení, ta však již při další konzumaci dále nenarůstá.
Těhotné ženy nemohou pít kávu
Americká organizace porodníků a gynekologů (ACOG) publikovala v roce 2010 dobrozdání, že pití méně než 200 mg kofeinu denně (cca 2 šálky kávy) podle všeho nemůže způsobit potrat, předčasné narození dítěte, ani jinak negativně nepůsobí na plod. Vliv konzumace většího množství kofeinu na zdraví a růst dítěte je nicméně prozatím nejistý.
Po kávě žloutnou zuby
Opět jde jen o mýtus. Naopak, zjistilo se, že káva obsahuje látku zabraňující šíření bakterií napadajících zuby a způsobujících jejich kazivost. Černá káva navíc obsahuje i kyselinu nikotinovou a trigonelin, které pomáhají ničit streptokokové mutanty mikrobů.
Káva vás okamžitě vzpruží
Dáte si kafe a okamžitě se cítíte líp? Zřejmě jde o placebo efekt vázaný na chuť a aroma kávy. Trvá totiž přibližně 15 minut, než se kofein metabolizuje. Nejsilnější účinky se dostaví zhruba do hodiny. Po šesti hodinách ještě zůstává v těle asi polovina kofeinu.
Účinky kávy rychle vyprchají
Podle nedávné studie to vypadá, že kofein má sílu zcela přehodit spánkový cyklus. Společný tým britských a amerických vědců provedl pokus, kdy 5 osob žilo po dobu 49 dní v laboratoři bez hodin a denního světla a zkoumalo se, jak kofein (dvojité espresso) mění jejich spánkový režim. Ukázalo se, že kofein zpozdil biologické hodiny lidí až o 40 minut.
Znamená to, že vhodná konzumace kofeinu může pomoci lidem srovnat režim při přechodu časových pásem (tzv. jet lag). Také to znamená, že varování před noční konzumací kofeinu jsou oprávněná...
Tmavá kávová zrna obsahují více kofeinu
Tmavší zrna mají sice výraznější chuť, ale neobsahují více kofeinu. Naopak příliš dlouhé pražení může obsah kofeinu dokonce snížit, byť nijak výrazně.
Pražení pouze mění velikost zrn (jsou vysušenější), takže měřeno objemově, do stejně velkého prostoru se vejde více hodně vypražených zrn, a tudíž i více kofeinu. Z hlediska hmotnosti ale není rozdíl, tudíž když kávu pomelete a pak odměřujete na váhu, obsah kofeinu je stejný.
Komentáře
RSS