Za největším akváriem Evropy

Máte rádi moře? Nemáme teď na mysli rožnění se na pláži střídané cestami do hotelu a zpět. Spíše moře a oceán jako takové, se svou ohromnou velikostí a rozmanitostí, s bohatostí života a jeho rozličných forem. Pokud ano, nebo pokud byste je chtěli alespoň trochu poznat, těžko byste v Evropě hledali vhodnější místo než je Valencie.

Součástí zdejšího, mimochodem architektonicky velmi zajímavého „Ciudad de Las Artes y Las Ciencias“ (Města umění a věd), je totiž i gigantické akvárium L’Oceanográfic. Ve skutečnosti se vlastně nejedná o pouhé akvárium. Celý komplex se skládá ze sedmi částí, z nichž každá v sobě skrývá jiný mořský biotop - od Arktidy přes tropy až po Antarktidu. Celkem je L’Oceanográfic domovem pro 45 tisíc živočichů pěti set různých druhů, hlavně ryb, bezobratlých a savců.

Venkovní část zahrnuje řadu ostrovů a skalisek, mezi kterými žijí pelikáni, plameňáci, ibisové a mnoho jiných ptáků. Spektrum doplňují další tvorové, například želvy.

Prohlídka pokračuje v budovách. Nám geograficky nejbližší Středomořský pavilón je sám o sobě tvořen sedmi akvárii se 7 400 živočichy. Arktický pavilón sestává ze dvou obrovských akvárií, kde se předvádějí zejména běluhy a mroži. Život z přesně opačného koutu Země reprezentovaný hlavně tučňáky humboldtovými najdete v Antarktickém pavilónu.

Skrze akvárium Oceán prochází dlouhý průhledný tunel, nabízející pozorování roztodivných ryb pohybujících se všude okolo procházejících návštěvníků. Pozoruhodný je rovněž pavilon mírného a tropického pásu s velkými želvami, obrovskými kraby a podmořským chaluhovým pralesem. Venku najdeme „bažinaté“ oddělení s mangrovemi, vodními ptáky a rybami.

Divácky nejvděčnější – hlavně z hlediska dětí – je zřejmě gigantické Delfinárium s pěti nádržemi a 26 miliony litrů vody, údajně největší na světě. Návštěvníci se tady mohou posadit a třikrát denně sledovat společné představení delfínů a lidí v udivující souhře, vždy následované burácejícím aplausem. Zájemci o dorozumívání mořských savců mají možnost si jejich „řeč“ poslechnout ve sluchátkách.

Aby byl výčet úplný, nesmíme zapomenout ani na auditorium pro 400 osob určené k promítání tematických filmů a samozřejmě na nezbytnou restauraci, prodejny občerstvení a suvenýrů i sociální zařízení. Součástí unikátního komplexu je rovněž výzkumné centrum, kde se mořští biologové snaží živočichy nejen monitorovat, ale také přispět k ochraně a rozmnožení ohrožených druhů.

Pozoruhodná atrakce přiláká ročně až jeden a půl milionu návštěvníků. Otevřeno je zpravidla denně od 10 do 21 hodin, je ovšem vhodné si před návštěvou ověřit (např. na internetu), zda akvárium nemá z nějakého důvodu zavřeno. Nepříliš vhodná k prohlídce je neděle, kdy tady bývá nejvíce lidí.

Pravda, vstupné není nejlevnější a průměrné české rodině může trochu zahýbat s rozpočtem (22,- euro dospělí, 16,60 euro děti a důchodci, v případě návštěvy dalších částí „Města umění a věd“ ještě více). Ale když už se člověk dostane do Valencie, neměl by si L’Oceanográfic nechat ujít. Vždyť co bychom neudělali pro sebevzdělávání a poznávání, že?

Úvodní foto: David Iliff, licence: CC-BY-SA 3.0

Okomentovat


Security code
Obnovit