Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní.
V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.
Bad Füssing – lázeňský ráj kousek od hranic
Městečko Bad Füssing ve spolkové zemi Bavorsko je pro milovníky termálních pramenů a vodních radovánek to pravé. V turisticky velmi oblíbeném městě najdete hned tři lázeňské komplexy, které nabízejí celkem 80 termálních bazénů, množství masážních trysek, atrakcí i bazénů pro plavce.Speciální sirná voda, jež vyvěrá z místního pramene z hloubky více než 1 000 metrů, má navíc léčivé účinky. Příznivě působí například na revmatologické potíže, klouby i ženské nemoci.
Termální lázně Bad Füssing jsou u Čechů velmi oblíbené a to nejen kvůli léčivé vodě, roli hraje také dobrá dostupnost. Město Bad Füssing je od českých hranic vzdálené méně než 90 kilometrů. Češi sem tak mohou cestovat i na jeden den. Vstupné do jednotlivých areálů je navíc na německé poměry poměrně levné, ceny celodenní vstupenky se pohybují mezi 10 až 13 eury na osobu.
Lázně v Budapešti zaujmou historií i jedinečnými interiéry
Maďarsko je svými lázněmi u Čechů velmi oblíbené. Navštívit můžete lázeňská města Bük, Györ, Sarvár i další. Léčivé prameny ale najdete také v hlavním městě. Přímo v srdci Budapešti, v nádherných neobarokních prostorách, leží jedny z největších lázní v Evropě: termální lázně Széchényi. Milovníky historie nadchnou Královské lázně tureckého původu, pocházející ze 16. Století. Působivé secesní prostředí s majestátními sloupy a sochami pro změnu nabízejí lázně Gellért. Zde kromě řady venkovních i vnitřních bazénů a vířivek najdete též denní nemocnici s komplexní léčebnou péčí i inhalátorium.
Ať už tak máte konkrétní zdravotní potíže, nebo si jen chcete dopřát relax, v Budapešti je rozhodně z čeho vybírat.
Minerální vody v Luhačovicích pomohou s dýchacími obtížemi
Při výčtu významným lázeňských zemí Evropy rozhodně nemůžeme zapomenout na Českou republiku. Proslulé Karlovy Vary lákají již desítky let návštěvníky z celého světa. Jeden z nejkrásnějších lázeňských komplexů ale nalezneme v údolí Bílých Karpat.
Lázně Luhačovice nabízejí nádhernou přírodu, unikátní stavby navržené architektem Dušanem Jurkovičem i mnoho možností vyžití. Oblíbené jsou ovšem zejména pro léčivé účinky zdejších pramenů. Místní vody s vysokým obsahem minerálních látek jsou dokonce považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro léčbu dýchacích onemocnění. Využít se dají k pití, inhalaci, ale i minerálním koupelím a lázeňským procedurám.
Do Barcelony za klasikou i netradičními zážitky
Barcelona sice není typickým lázeňským městem, pokud se však do hlavního španělského města vydáte, i zde si můžete v léčivých vodách odpočinout. V samém centru města například najdete tradiční arabské lázně Aire de Barcelona, které vás zaujmou nejen léčebnými procedurami, ale i intimní atmosférou a starobylými interiéry. Netradičním zážitkem pak budou lázně spojené s cukrárnou zvané Mailuna Spa. Zde si můžete vychutnat lahodné zákusky, speciální čaje i čokolády a přitom se nechat rozmazlovat při blahodárných masážích. Milovníci výšek zase mohou navštívit lázně v hotelu Art. Za tamními procedurami si totiž musíte vyjet až do 43. poschodí. Během masáží a koupelí se tak budete kochat nádherným výhledem na celé město.
Island nabízí termální prameny ve volné přírodě
Island je zemí ohně a ledu a turisty láká zejména díky své jedinečné přírodě. Málokdo však ví, že je tento ledový ostrov díky svým bohatým termálním pramenům rovněž jednou z nejvýznamnějších lázeňský zemí. Jen v hlavním městě Reykjavíku narazíte hned na několik lázeňských komplexů. Mezi nejzajímavější patří Blue Lagoon, jenž zaujme svoji architekturou i geotermální mořskou vodou s blahodárnými účinky na pleť.
Ani za hranicemi Reykjavíku ale není o hřejivé vody nouze. Téměř každé město má svůj termální bazén, populární jsou rovněž venkovní horké prameny. Nádherné jsou například lázně Nature Baths, v nichž najdete hned několik vzájemně propojených venkovních bazénů. Teplá jezírka a říčky jsou však rozesetá po celém ostrově. Při troše hledání tak můžete najít zapadlé přírodní lázně určené pouze pro vás a hrstku místních. Při často náročných výletech za krásami Islandu si tak můžete odpočinout v přírodní termální vodě a ještě se kochat nádherným výhledem na okolní krajinu.