Nabírají diesely druhý dech?

Na Severoamerickém mezinárodním autosalonu NAIAS v Dietroitu debutovaly nové, úsporné a čisté dieselové vozy, pickupy, a vozidla SUV. 

Čistá naftová technologie získala na Severoamerickém mezinárodním autosalonu 2018 významnou podporu, když šest výrobců automobilů oznámilo nové verze čistých dieselových osobních automobilů, SUV a lehkých nákladních vozidel.

„Tato představení jsou vyjádřením silného závazku k čisté naftové technologii jako k úsporné volbě pro spotřebitele a dosažení cílů čistšího vzduchu a úspory paliva," uvedl Allen Schaeffer, výkonný ředitel organizace Diesel Technology Forum.

„Tato nová generace čistých naftových vozidel byla zkoumána a vyhodnocována podrobněji než kdykoli předtím. Spotřebitelé, kteří si pro své příští vozidlo vyberou pohon motorovou naftou, zažijí bezkonkurenční kombinaci výkonu bez kompromisů, velmi nízkých emisí, palivové účinnosti, provozního rozsahu a tažné kapacity. V nabídce dostupných vozidel s alternativním pohonem je nafta jediná s nabídkou ve všech segmentech vozidel - sedany, lehké nákladní automobily, SUV, dodávky a luxusní vozidla.

Již déle než 85 let hrály dieselové pickupy na světovém trhu s automobily významnou roli a nikde jinde více než ve Spojených státech. Uvedení nových dieselových verzí do modelů nákladních automobilů, jako je Silverado 1500 a F-150, ukazuje na pokračující důležitost tohoto pohonu pro spotřebitele a výrobce automobilů na celém světě."

V roce 2017 bylo více než 65 procent ze 17,25 milionu vozů prodaných v USA nákladními vozy nebo SUV. Ford pickup řady F, GM Silverado a pickup FCA představovali tři nejprodávanější vozidla v Americe. F-150 je nejprodávanějším vozem v Americe již více než 40 let a nejprodávanějším vozem všeho druhu již více než 35 let.

Nové dieselové nabídky, modely let 2018/2019:

  • GM 2019 Silverado pickup: dieselová verze 3,0 l V-6 mezi šesti pohonnými jednotkami
  • Ford 2018 F-150 pickup: dieselová verze 3,0 l V-6 PowerStroke mezi šesti pohonnými jednotkami
  • Fiat Chrysler 2019 Ram 1500 pickup: dieselová verze 3,0 l mezi pěti pohonnými jednotkami
  • Chevy 2018 Equinox crossover: dieselová verze 1,6 l mezi třemi pohonnými jednotkami
  • Kompaktní sedany Chevy 2018 Cruze a Cruze Hatch: dieselová verze 1,6 l mezi třemi pohonnými jednotkami
  • Jeep 2019 Wrangler compact SUV: eko-dieselová verze 3,0 l V-6 mezi třemi pohonnými jednotkami
  • BMW 2018 540d sedan: dieselová verze xDrive mezi šesti pohonnými jednotkami
  • Kia Sorento crossover: brzy s nabídkou dieselového pohonu

Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet v Evropě, především jakým směrem se bude ubírat legislativa a zda zareaguje na pokrok v dieselových technologiích.