Jak parkovat chytře

Znají to asi všichni – chcete zaparkovat, není místo. Objedete blok, jedete do vedlejší ulice, nikde nic… Řešením nedostatku parkovacích míst ve městech mohou být systémy pro chytré parkování, jako jsou parkovací věže.

Jejich výhoda je jasná. Jelikož auta jsou zaparkována na patra nad sebou, vleze se jich na stejný prostor mnohem více, než na klasické parkoviště. Konkrétně může na ploše dvou parkovacích míst stát až 16 osobních aut (dle varianty).

garaz CarTower 2019

Konstrukce parkovací věže je přitom poměrně jednoduchá a při její instalaci není třeba žádných rozsáhlých stavebních prací, neboť je samostatně stojící a vyrobená z unifikovaných modulárních dílů. Výstavba parkoviště se díky tomu dá zvládnout do tří dnů, navíc v budoucnu je možnost věž rozšířit o další prvky. Dá se také v případě potřeby opět rozmontovat a přemístit jinam.

K provozu parkovací věže není třeba žádná obsluha, ovládá se skrze dotykovou obrazovku, kdy se řidič identifikuje PINem, čipem nebo kartou, případně pomocí mobilní aplikace. Jak rezervace parkovacího místa, tak i platba parkovného probíhá přes internet. Provozní náklady jsou tedy nízké, přičemž věž má životnost až 25 let.

Parkovací věž se hodí do husté zástavby, ale může být postavena i na volné ploše. Její provoz není hlučný a nebude tak obtěžovat obyvatele v okolí. Věž využívá
Samozřejmostí je také zabezpečení provozu věže i samotných zaparkovaných vozidel pomocí moderních systémů, jako jsou laserové snímače polohy, ochrana proti přetížení atd.

Jistě stojí za zmínku, že celý unikátní systém parkovací věže byl vyvinutý v České republice a je zde i certifikován. Chytré řešení městského parkování je tedy na dosah...

garaz 2019 CARTOWER mestske parkovani 1