V české rally pojede více vozů WRC

Prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček včera pozval do klubového domu přední české rally jezdce, aby s nimi projednal změnu řádů Mistrovství České republiky v rally od roku 2022, a to těsně před zveřejněním detailů samotnou Komisí rally.

9. 2. 2021: Od příštího roku dochází k rozdělení šampionátu do dvou divizí a zároveň se uvolňují pravidla ohledně specifikace vozů WRC. Budou povoleny všechny vozy WRC s ukončenou homologací a s maximální výbavou dle varianty 300/XX WRC bez ohledu na registraci, což vychází pro WRC vozy až do roku 2016. Tím může dále vzrůst pestrost startovního pole a atraktivita pro fanoušky.

Nová pravidla prezentovali Jiří Valenta, předseda Komise rally a Tomáš Kunc, generální sekretář automobilového a motocyklového sportu.

„Od počátku jsme i s ohledem na situaci s koronavirem, která nás zasáhla a do budoucna všechno ovlivní, chtěli vymyslet systém, aby žádné vozy neskončily, a naopak jsme pro fanoušky podél rychlostních zkoušek přinesli něco navíc. Chceme zachovat atraktivitu šampionátu, na druhou stranu udržet vysokou úroveň českého mistrovství v rámci dodržování pravidel Mezinárodní automobilové federace FIA,“ předeslal Jiří Valenta.

Šampionát bude obdobně jako v jiných disciplínách motorsportu rozdělen na divize.

„První bude určena pro vozy s platnou homologací FIA, druhá pro vozy s ukončenou a národní homologací (třídy S, např. WRC, Porsche GT atd.). Do absolutního pořadí Mistrovství ČR budou zařazeny vozy první divize. V každé vypsané třídě bude vyhlášen Mistr ČR za splnění stanovených podmínek dle Národních sportovních řádů. Hodnocení jednotlivých podniků bude pro všechny jezdce společné. Startovat budou vozy dohromady ve smíšeném pořadí, což zajistí diváckou atraktivnost startovního pole,“ vysvětlil Tomáš Kunc.

„Děkuji členům Komise rally za jejich práci. Zavedení divizí a možnost startu dalších WRC otvírá možnost zvýšení atraktivity šampionátu a diváckého zájmu. Rally patří mezi nejpřitažlivější disciplíny motoristického sportu a jsem přesvědčen, že nová pravidla jsou přínosem pro jezdce i fanoušky,“ uvedl Jan Šťovíček. 

K návrhu se pozitivně vyjádřili také všichni přítomní pozvaní jezdci, Václav Pech, Jan Kopecký, Jan Černý, Filip Mareš s Radovanem Buchou a Vojtěch Štajf.

„Návrh nových pravidel vnímám jako správný krok, vítám, že jsme se k němu mohli vyjádřit,“ uvedl Václav Pech.

Autoklub CR jednani