Ekonomické zhodnocení týdne - 13.6.2016

Co se událo minulý týden a jaký to mělo vliv na ekonomiku?

Trhy straší průzkumy k BREXITu

Trhy postrašily průzkumy, které se objevily v průběhu minulého týdne kolem referenda o odchodu Velké Británie z EU. Po období, kdy průzkumy předpovídaly stále pravděpodobnější vítězství příznivců setrvání v EU, objevila se řada průzkumů říkajících, že mají navrch spíše zastánci odchodu. Nejnepříznivější scénáře hovoří o tom, že pro odchod by se mohlo vyslovit až 47 % hlasujících, pro setrvání 43 %. Zbytek je zatím nerozhodnutý.

Bohužel, může se ale jednat i o snahu pomocí takto nasměrovaných průzkumů aktivovat britskou společnost, aby se k referendu dostavila. Pokud by totiž byly dlouhodobě k dispozici průzkumy, které by favorizovaly zastánce setrvání, mohlo by se to podepsat na účasti a na počtu hlasujících pro setrvání v EU a mohli by převážit zastánci BREXITu. Před tím už Brity varoval i německý ministr financí Schäuble. V rozhovoru pro jeden z britských deníků se nechal slyšet, že pokud by Britové odešli z EU, nemohou počítat s tím, že si na bilaterální úrovni s EU vyjednají stejně výhodné podmínky, jako např. Švýcarsko nebo Norsko. Brusel tak bude chtít pomocí takových vzkazů odstrašit od odchodu nejen Brity, ale také další státy.

Česká inflace šlápla na brzdu

Česká inflace hlásí výrazné zpomalení, když se v květnu v podstatě zastavila a vykázala 0,1 %, po předchozích 0,6 %. Trhy počítaly se zpomalením jen na 0,4 %. Pro ČNB ale, zatím, není takový vývoj problémem. Jasně deklarovala, že počítá i s krátkým obdobím záporné inflace, takže současný stav pro ni není důvodem k úpravě monetární politiky.

Ruská centrální banka normalizuje monetární politiku

Ruská centrální banka začíná pomalu vracet svou monetární politiku do normálu. Na svém posledním zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu z 11,0 % na 10,5 %, v souladu s očekáváním trhu.

Výhled

Evropská průmyslová výroba by měla růst

Evropská průmyslová výroba by se měla rozběhnout na vyšší obrátky. Trhy počítají se zrychlením tempa růstu průmyslové výroby v dubnu z 0,2 % až na 1,4 %.

USA: zasedání americké centrální banky

Hlavní událostí týdne bude ale zasedání americké centrální banky. Trhy byly ještě nedávno přesvědčeny, že sazby porostou, ale po slabých datech tvorby nových pracovních míst není jejich přesvědčení o růstu sazeb zrovna pevné. Očekávání zchladila i část členů FOMC, která se nechala slyšet, že bude třeba velmi důkladně monitorovat trendy v ekonomice, než bude ke zvýšení sazeb přikročeno.

Pokud se američtí centrální bankéři neshodnou na růstu sazeb ve středu, mají další nejbližší příležitost v červenci. Pokud by ale nepřistoupili ani na tomto zasedání, musely by trhy na další možnost čekat až do září, což by pro ně byla velmi dlouhá doba, která by byla využita k výraznějšímu oslabení USD. I pokud budou sazby zvýšeny, bude velmi záležet na tom, jak bude FED komentovat další vývoj. Na letošní rok jsou slíbena dvě zvýšení. Pokud by FED ohlásil, že další bude možné až na konci roku, USD by mohl, po prvotním posílení, postupně začít oslabovat.

Zasedání britské a japonské centrální banky

Zasedání BoE (Velká Británie) a BoJ (Japonsko) nejsou po zasedání americké centrální banky FEDu naplánovány náhodou. Obě banky budou vyčkávat na to, jak se rozhodnou američtí centrální bankéři a podle toho, jestli budou nebo nebudou zvyšovat sazby, budou muset i ony přizpůsobit své monetární politiky. Pokud by se FED rozhodl nezvyšovat sazby, je možné, že se další centrální banky rozhodnou alespoň slovně intervenovat prot svým měnám, aby oslabily dopady váhání FEDu. Velmi náročnou politiku vede i čínská PBoC, která už delší dobu oslabuje CNY.

Okomentovat


Security code
Obnovit