Referendum ve Velké Británii a jedny pozapomenuté volby

Hlavní zprávou tohoto týdne bude referendum ve Velké Británii o setrvání v EU. Zprávy se dají rozdělit na dvě části. Tou první jsou průzkumy veřejného mínění, které na trhy v poslední době přinesly velkou nejistotu a vzhledem k obrovskému rozptylu výsledků je nelze brát příliš vážně. Dopadají totiž podle toho, jak si je objednají jejich zadavatelé.

Podstatně zajímavější jsou z pohledu predikce výsledku sázkové kanceláře. Ty totiž jsou na tom, jak předpovědí výsledek, závislé, na rozdíl od mediálních agentur, které mají vyděláno tím, že zveřejní průzkum. Pravděpodobnost setrvání Velké Británie v EU se podle agentur pohybuje dlouhodobě nad 60 %, což je velmi jasný signál, co očekávat.

Průběh referenda, naplánovaného na čtvrtek 23. 6. 2016, bude následující: Referendum bude probíhat od ranních hodin, ve 22 hodin se uzavřou volební místnosti a na trhy se dostanou první odhady výsledku, postavené na exit polls (tedy na dotazování lidí, kteří byli zrovna hlasovat). První neoficiální výsledky bychom mohli mít krátce po půlnoci, výsledek referenda by měl být znám v pátek ráno. Účast u referenda by měla dosáhnout cca 70 %.

Z tohoto pohledu je velmi pravděpodobné, že Velká Británie zůstane součástí EU. Dopady na trhy by měly být krátkodobé. Uvidíme posílení libry i eura a stabilizaci ostatních měn. Uklidnění situace kolem BREXITu by mohlo krátkodobě ublížit dolaru.

Pokud by Británie překvapila a Britové opravdu odhlasovali BREXIT, Británie a EU by nastoupily velmi náročnou a zatím naprosto neprozkoumanou oblast odchodu z EU. Dá se očekávat, že Brusel bude mít v takovém případě hlavní cíl udělat z Britů odstrašující případ, ale na druhé straně nebude chtít přijít o jednu ze zakládajících zemí úplně. Jednání budou trvat měsíce, spíše roky a na konci bude výrazně odlišné uspořádání Evropy, než jaké vidíme dnes. Momentálně se však jedná o velmi nepravděpodobnou variantu.

Z pohledu České republiky bychom měli vidět pouze jeden výsledek, a tím bude uklidnění situace na koruně a návrat kurzu EUR/CZK na hladinu kurzového závazku ČNB.

Trochu ve stínu referenda o setrvání Velké Británie v EU zůstala ještě jedna významná událost, a tou jsou na neděli 26. 6. 2016 naplánované mimořádné parlamentní volby. Španěly čeká, dost možná, podobný volební scénář, jako Řeky, když volili Syrizu. Ve Španělsku se strana, slibující revizi dosavadního přístupu ke stabilizaci veřejných financí, jmenuje PODEMOS a provází ji velká kontroverze. Dokonce se objevily zprávy, že PODEMOS dostala peníze od venezuelského prezidenta Chaveze. Očekává se, že PODEMOS se stane druhou nejsilnější stranou v zemi, velkou neznámou ale zůstává její koaliční potenciál a schopnost postavit vládu, která by byla schopná otevřít jednání s EU.

V pondělí tak můžeme vstávat opět do jiné Evropy, i když Britové, velmi pravděpodobné, nakonec v EU zůstanou. Musíme vzít v úvahu velikost Řecka a Španělska a jejich možný dopad na finance v EU.

Okomentovat


Security code
Obnovit