Konference v Jackson hole přinesla nové sliby

1.9.2016: Letošní konference centrálních bankéřů v americkém Jackson hole přinesla dlouho očekávaný projev šéfky amerických centrálních bankéřů, Janet Yellen. Trhy doufaly v prohlášení, které by ukázalo, jak se guvernérka FEDu dívá na současný stav a budoucí vývoj americké monetární politiky.

Očekávání byla velká. Trhy delší dobu pomalu, ale jistě přestávají centrálním bankám věřit, že budou schopny vrátit monetární politiku a sazby na standardní hodnoty. Janet Yellen slíbila na začátku letošního roku dvě zvýšení sazeb, zatím ale nesáhla ani k prvnímu. Očekávalo, že se pomocí projevu na jedné z nejvýznamnějších událostí finančního světa pokusí obnovit víru trhu v růst sazeb. To se Janet také zatím povedlo. Její projev, jako obvykle velmi dobře podaný a připravený, obsahoval zmínky o tom, že se ekonomika USA velmi přiblížila k cílům, jež má FED stanovené (ale bohužel je s trhem nekomunikuje). V důsledku toho zmínila Janet, že sílí tlaky na růst sazeb, zejména díky tomu, že ekonomický růst, přestože je poměrně slabý, stačí k tomu, aby vytvářel nová pracovní místa.

Reakce trhu na tato slova byla v podstatě jediná možná – dolar začal poměrně rychle posilovat a i když nezopakoval svá nejlepší představení v podobě masivního posílení, dobrá vlna mu vydržela poměrně dlouho.
Řeč Janet Yellen však měla poměrně zásadní momenty, které trhy zatím ignorují. Tím nejhlavnějším je zmínka, že brzké zvýšení sazeb není na obzoru (tím je de facto vyloučeno zářijové zasedání 23. 9. 2016). Dalším momentem, jenž stojí za zmínku, je úvaha o tom, že monetární politika není všemocná a měl by jí pomoci i fiskální impuls. Tato slova byla dosud doménou šéfa ECB Draghiho. Od Janet jsme tyto zmínky neslýchali ani zdaleka tak často. USA mají poměrně vysoký dluh, který už před lety překročil 100 % ročního HDP a jeho další růst by mohl, navzdory těžko otřesitelné pozici dolaru jako světové rezervní měny, pohnout s výnosy amerických dluhopisů směrem vzhůru, což by mohlo prodražit jeho další financování. Není žádným tajemstvím, že zahraničí už delší dobu vyprodává americké dluhopisy, a to není nikdy příjemné.

Otázkou také je, jestli není tato zmínka i lehkým zasažením do předvolební kampaně. Jestli se dá od někoho očekávat výraznější utrácení, je to jednoznačně Hillary Clinton. Nakolik je Janet jmenována demokratem Barackem Obamou, dával by takový postup u ní smysl, ale ze strany guvernérky centrální banky je takový postup nepřípustný.

Výhled po Jackson hole je opřen o data inflace a trhu práce. Pokud se dočkáme posílení inflace a solidních dat z trhu práce, zejména nízké míry nezaměstnanosti, FED bude mít poměrně volné ruce a může se pokusit sazby zvednout. Zde je ale problém – zářijový termín není příliš pravděpodobný, kvůli zmínce o tom, že okamžité zvýšení sazeb není na stole. A je velmi nepravděpodobné, že by se centrální banka pouštěla do zvyšování sazeb těsně před prezidentskými volbami. Takže trhy sázejí pro letošek na pouhé jedno zvýšení sazeb, a to na prosincovém zasedání.

Janet Yellen navíc není samovládkyně. Mezi členy FOMC se dokonce objevil názor, že by měl FED zvážit zvýšení inflačního cíle. To by znamenalo, že by se odsunul jeden z cílů, jehož naplnění by FED v podstatě dotlačilo k růstu sazeb, bez ohledu na to, jak by reagoval např. akciový trh nebo výnosy amerických dluhopisů. Tento názor zastává John Williams, šéf sanfranciské pobočky FEDu a nemusí v něm být sám. Pro rok 2016 jsou v VOMC v převaze holubice, tedy zastánci uvolněné monetární politiky.

Okomentovat


Security code
Obnovit