Evropa se připravuje na italské referendum

1.12.2016: V neděli se budou moci Italové vyjádřit ke změně ústavy, připravené premiérem Renzim. Změna ústavy už byla přijata oběma komorami parlamentu, zbývá už jen referendum.

To by normálně nebylo nutné, ale zákon neprošel přes nutnou 2/3 většinu. Obsahem změny je snaha změnit některé problematické pasáže, které jsou zdrojem politické nestability. Italské vlády padají velmi často a je v podstatě zázrak, když vláda dovládne do konce volebního období, na které byla zvolena.

Změny v ústavě by měly tento stav narovnat a učinit italský volební systém stabilnější. V tom by asi nebyl problém a ve své podstatě by se v konečném důsledku jednalo o technikálii, pokud by premiér Renzi nespojil svou funkci s úspěchem v referendu.

To je pro Itálii, která se potýká s hlubokou bankovní krizí, velký problém, neboť banky potřebují vládní pomoc, a to se bez stabilní a funkční vlády těžko povede. Akcie bank jsou pod silným tlakem, jako zářný příklad si vezměme nejstarší italskou banku Monte Paschi. Její akcie ztratily přes 60 % hodnoty a ani programy na reorganizaci banky zatím nenesou pro trhy naději, že se ji povede zachránit.

Graf3 

Banka totiž potřebuje cca 5 mld. EUR, jež chce získat upsáním nových akcií. Vzhledem k její pozici, tristnímu výkonu a NPL bude však těžké hledat investory, kteří by bance dodali peníze. Podle analýz je v podobné, i když ne tak špatné kondici dalších 7 bank. Ty by nemusely případný pád vlády přežít.

V Itálii navíc posiluje protestní Hnutí pěti hvězd. Bylo velkým strašákem na posledních volbách a jeho popularita vzhledem k neutěšené situaci v Itálii dále stoupá. V případných volbách, které by bylo nutné v případě pádu vlády vypsat, by pak vůdce hnutí Beppe Grillo mohl získat přístup k vládě a jeho tlak na odmítnutí placení dluhů a odchod Itálie z EU by znamenal hlubokou destabilizaci italské politické scény a EU by se v takovém případě otřásla v základech. Všechno tak záleží na tom, jak dopadne referendum.

To nebere na lehkou váhu ani ECB, jež slíbila, že pokud Italové, spolu s reformou, shodí ze stolu i současnou italskou vládu, bude nakupovat italské dluhopisy, aby zabránila růstu výnosů na nich. Jak dlouho ale bude schopná udržet Itálii, která bude směřovat k mimořádným volbám a populistické vládě, nad vodou, je momentálně v (Pěti) hvězdách...

Okomentovat


Security code
Obnovit