ECB čekají složité časy

ECB se začíná plnit její snaha o posílení inflace. Zatím poslední data jasně ukazují, že spotřebitelská inflace roste.

V EU dosáhla už 1,2 %, v Německu je na inflačním cíli ECB, tedy těsně pod 2 %. Trhy tak větří, že ECB bude muset časem utáhnout monetární politiku a tedy posílit momentálně výrazně přeprodané euro.

Za současný kurz EUR/USD už ECB schytala nejednu výtku. Zatím poslední, kdo se opřel do kurzu eura k dolaru, byl německý ministr financí Schäuble, který prohlásil, že euro je podle jeho názoru tak slabé, že už to Německu škodí. Před ním už ke kritice současného kurzu sáhli např. lidé z Trumpovy administrativy, či nový americký prezident sám.

Na zatím posledním zasedání ECB však nic, co trhy očekávají, nezaznělo a Mario Draghi, guvernér ECB, ví velmi dobře proč. Utahování monetární politiky by v prvé řadě znamenalo ukončení programu QE a tedy výpadek poptávky po dluhopisech zemí EU, což by způsobilo růst výnosů evropských dluhopisů. To je věc, která by většině států jižního křídla EU výrazně zkomplikovala sestavování rozpočtů a Řecko a Itálii by vrhla vstříc rychlému bankrotu. Draghi na přímou otázku, jak chce řešit německou inflaci, odpověděl, že Německo je součástí EU a nemůže proto očekávat, že ECB bude utahovat jen kvůli němu a bude si muset počkat.

To jsou ale slova, na která jsou Němci hákliví. U našeho souseda totiž k vyšší inflaci panuje velmi rezervovaný vztah a Němci se nebudou chtít smířit s tím, že jim tradičně poměrně vysoké úspory požírá inflace jenom proto, že Řecko a Itálie mají mizernou fiskální disciplínu. Už se z Německa ozvaly hlasy, že si mají státy jižní Evropy uklidit v rozpočtech, aby mohla ECB zvýšit sazby a ukončit QE, ale zatím se toho hned tak nedočkáme.

Inflace se však stane velmi palčivým tématem a zdrojem napětí v EU, jež může vyústit v poměrně ostrou roztržku mezi jihem a severem a také mezi Německem a ECB. Obojí bude pro euro v krátkém období špatnou zprávou, v delším však může odstartovat poměrně solidní posílení eura, které se nakonec normalizaci monetární politiky nevyhne.

Okomentovat


Security code
Obnovit