Změny v Bílém domě dopadají už i na FOMC

Změny v americké politice dopadají do mnoha sfér světové i americké politiky. Zatím posledním místem, kam nově dopadly, je americká centrální banka.

Zatím Donald Trump a jeho administrativa ponechávala FED a FOMC stranou zájmu, ale poslední krok jednoho z volících členů FOMC (Federal Open Market Committee neboli Federální komise pro volný trh) ukazuje, že nový postoj k mnoha oblastem, který je pro Trumpovu administrativou typický, se promítne i do centrální banky.

V pátek večer našeho času rezignoval na svou funkci jeden z volících členů FOMC, Daniel Tarullo. Rezignuje poměrně dlouho před vypršením svého mandátu, konec jeho termu měl přijít až v roce 2022. Tarullo působil jako předseda Výboru pro regulaci a dohled. Jeho úkolem ve FOMC tedy bylo řešit regulaci finančních trhů a bank. Tarullo ve svém rezignačním dopisu, zaslaném šéfce FEDu Janet Yellen píše, že jeho rezignace bude platná přibližně od 5. dubna 2017.

Tarullo byl velmi blízko Baracku Obamovi, jak naznačila kauza Podesta emails. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že pokud vyhraje volby Donald Trump, který má dlouhodobě zájem na omezení regulace amerických bank, bude pro Tarulla těžké udržet si svou pozici v FOMC, neboť je znám poměrně přísným přístupem k regulaci finančního trhu, což je teď nově v rozporu s názory nového prezidenta.

Trhy, zejména bankovní tituly, reagovaly na Tarullovu rezignaci pozitivně, hodnota akcií bankovního sektoru se vydala nahoru a táhne index DJ dále nad 20 tis. bodů. Těší se na snížení regulačního tlaku a růst zisků. Bohužel, zvýšení rizika není tak úplně promítnuto do trhu, k tomu dojde později.

Okomentovat


Security code
Obnovit