Pod pojmem „pracovní oděvy“ si mnoho lidí představí klasické modré montérky, možná tak ještě kuchařskou zástěru. Tento výraz ale zahrnuje celou škálu oděvů a doplňků od ponožek po reflexní bundy, a to pro různá odvětví.
Jedním z nejdůležitějších prvků výbavy pro ochranné pracovní oděvy jsou rukavice. Nejenom že chrání ruku před poškozením při práci a před vlivy počasí, mohou také pomáhat zlepšovat úchop.
Mezi nejpoužívanější patří kožené pracovní rukavice. Mají totiž velmi široké využití, například ve stavebnictví, průmyslu, zemědělství, lesnictví, ale také v logistice a mnoha dalších oborech, včetně domácího použití při práci na zahradě nebo v dílně.
Speciálním, avšak velmi důležitým segmentem jsou protipořezové rukavice. Jak už název napovídá, mají za úkol chránit ruku před mechanickým poškozením ostrými nástroji, takže se uplatní především při dělení a obrábění dřeva, kovů a jiných materiálů. Ty nejzákladnější jsou rovněž kožené, vybavené výztužemi, pro větší odolnost je ovšem potřeba použít rukavice z nerezových kroužků, ze skelného či nylonového vlákna, nebo z kevlarového úpletu.
Oproti tomu lehké textilní pracovní rukavice neposkytují takovou ochranu, ale zase zaručují větší obratnost ruky a možnost jemnější manipulace. Najdou uplatnění zejména při práci v chladnějším prostředí, či pro základní ochranu ruky v lehkém průmyslu, ve skladech apod.
Existuje obrovské množství rukavic k výběru, takže si můžete zvolit podle druhu práce, stupně ochrany, použitého materiálu, ceny a dalších parametrů. Pokud si nejste jisti, konzultujte odborníky. Špatně zvolená součást pracovního oděvu – ať už jde o pracovní rukavice, či cokoliv jiného – může nadělat víc škody, než užitku. Negativním důsledkem může být nedostatečná ochrana, zhoršená pohyblivost apod., což v krajním případě může vést až ke zranění pracovníka. Výběr pracovních oděvů proto nepodceňujte.