Pohřbila premiérka Mayová BREXIT?

18.4.2017: Úterní obchodování mělo být docela klidné, pořádnou dávku vzrušení do něj ale vnesla britská ministerská předsedkyně Mayová. Ta dnes, na mimořádném vystoupení, oznámila, že chce silnější mandát pro jednání o BREXITu a že chce potvrdit od britských voličů mandát k tvrdému BREXITu.

Na trhu zpráva způsobila poprask. Trhy totiž na takovou možnost nebyly připraveny a jejich reakce byla trochu překvapivá. Obecně se totiž soudilo, že BREXIT je, vzhledem k záměru Theresy Mayové, jasnou věcí a že ho těžko může něco zvrátit. Mayová se ale rozhodla změnit svůj postoj k volbám a navzdory předchozím proklamacím, že volby v Británii budou v řádném termínu, tedy až v roce 2020, rozhodla se požádat o nové, předčasné volby.

Ty budou ve velmi krátké době. Mayová, vědoma si svého masivního náskoku kolem 21 procentních bodů, chce silnější mandát a hlavně by ráda zmenšila při předčasných volbách 8. června prostor opozice k obstrukcím, které dosud nebyly zrovna malé. Bohužel, podobná snaha zabránit straně UKIP ve velkém zisku, vedla před několika lety premiéra Camerona k povolení referenda o BREXITu, jenž loni překvapivě dopadl pro odchod.

Svět si tak musí nutně klást otázku, jestli je jejím záměrem opravdu posílit svou pozici pro jednání o BREXITu, nebo se jedná o alibismus, aby další volby, v nichž mohou mobilizovaní odpůrci BREXITu změnit poměry v zemi, zrušily referendum a Británie mohla zůstat součástí EU.

Důvodů k takovému kroku je mnoho. Britové čelí hlavně hrozbě rozpadu Spojeného království. Svůj záměr uspořádat referendum o osamostatnění už představili Skotové, dalším adeptem na osamostatnění je Severní Irsko. Britové by sice odvrácením BREXITu nic nezískali, ale hlavně by nic neztratili, což se může mnoha lidem zdát jako dobrá cena za to, že se opět naplní pravidlo, že v Evropě se hlasuje a volí tak dlouho, než dopadne hlasování nebo volby tak, jak je zapotřebí, a pak se už s volbami nadlouho přestane.

Trhy mají podobný pohled. Libra i euro po ohlášení kroku posilují a v naději na odvrácení BREXITu připisují nemalé zisky. Část pohybu jde i za zavíráním pozic – velké banky byly krokem překvapeny; například Goldman Sachs se nechali slyšet, že zavírají SHORT pozici na libře.

Krok premiérky Mayové ale zatím mnoho neznamená, v podstatě jen zvyšuje volatilitu libry, která, pokud Britové zvolí opět BREXIT, padne z ještě větší výšky. To, jak se bude celá věc vyvíjet, uvidíme hlavně v předvolebních průzkumech. Posílení Konzervativců bude znamenat oslabení libry, zisky ostatních, proevropských stran budou znamenat posílení libry.

Okomentovat


Security code
Obnovit