13.9.2017: Po letním období klidu přichází ČNB opět s komunikací s trhem. První se ujali působení hned dva členové bankovní rady, viceguvernér Hampl a nováček v bankovní radě, Marek Mora. Oba se v podstatě shodli na tom, že růst sazeb v domácí ekonomice může a má pokračovat, Mojmír Hampl dokonce naznačil, že z jeho pohledu by mohly sazby růst už na zářijovém zasedání.
ČNB opravdu může pomýšlet na další utažení monetární politiky. Jako jeden z významných faktorů, který by toto utahování brzdil, označili centrální bankéři devizový kurz. Koruna by totiž, v případě, že by posilovala pod hladinu 26,00, utahovala monetární politiku sama o sobě a ČNB by ji tak nemusela utahovat zvyšováním sazeb.
K tomu ale nedošlo. V průběhu prázdnin koruna obchodovala spíše do strany, pod 26,00 se podívala jen velmi sporadicky a měla spíše tendenci se držet nad hladinou 26,00 s pevnou rezistencí na 26,12 – 25,15. Ke 26,00 jí pomohli právě dva centrální bankéři a trhy se začaly těšit na růst sazeb už na zasedání na konci září.
Ke slovům členů bankovní rady se navíc přidala makrodata. Nejdříve jsme se dočkali pozitivní revize růstu domácího HDP až na YoY 4,7 %, následovaný masivním růstem mezd a solidními daty průmyslové výroby. Trhy tak začaly pomalu uvažovat nad prolomením 26,00 do konce září.
Jejich optimismus ale výrazně zchladil guvernér Rusnok. Ten sice nevyloučil další růst sazeb, zářijové zasedání ale označil za předčasné. Za sebe prohlásil, že nemá dostatek informací a že by tedy počkal spíše na pozdější termín, kdy bude k dispozici nová makroekonomická prognóza. Pokud ta potvrdí, že bude možné zvednout sazby, v konečném důsledku by se jednomu zvýšení sazeb do konce roku nebránil.
Trhy jsou tak v nejisté pozici. Zatím znají pohled na věc 3 ze 7 členů bankovní rady. 2 jsou pro zvýšení sazeb, dost možná už v září, jeden je pro zvýšení, ale v pozdějším termínu. Budeme si muset počkat na prohlášení dalších členů bankovní rady, a pokud by se alespoň jeden vyslovil pro brzký růst, mohlo by to pro korunu být velmi příjemné a spojené s výletem pod 26,00. Pokud ale ČNB bude volit opatrnou rétoriku, budeme si muset na růst počkat. Pro nespěchání hovoří i fakt, že na říjnovém zasedání budeme velmi pravděpodobně znát postup ECB na rok 2018. Pro poměrně konzervativní ČNB se tak říjnový termín může jevit jako schůdnější.