Donald Trump mění dalšího z vysokých činitelů své administrativy

Donald Trump pomohl dolaru k pořádnému zhoupnutí, když na trhy dorazila zpráva, že odvolal svého ministra zahraničních věcí Rexe Tillersona.

Trhy jsou z jeho změn docela nervózní. Není to ani dva týdny, kdy skončil ve funkci jeho poradce Gary Cohn. Jeho konečnou bylo neschválení zavedení cel na ocel a hliník, co stálo křeslo Rexe Tillersona, není zatím jisté.

Hodně se hovoří o neshodách kolem Iránu. Kolem přístupu k němu podle všeho panovaly neshody, a proto se rozhodl Trump Tilersona vyměnit. Na jeho místo by měl přijít dosavadní šéf CIA Mike Pompeo.

Donald Trump začíná být častými změnami na vysokých postech docela příslovečný. Od jeho inaugurace došlo k nějaké personální změně každých ani ne 20 dní, z nejvýznamnějších by se dala vyzdvihnout ne úplně typická výměna na postu guvernéra FEDu, když Janet Yellen vystřídal Jerome Powell. Dalším momentem, který trhy znejistěl, bylo odstoupení výše jmenovaného Garyho Cohna.

Výměny na těchto postech nejsou ničím výjimečným, obvykle se nedějí v nijak zjitřené atmosféře a novináři jim zpravidla nepřikládají nijak velký význam. Donald Trump je však už od své inaugurace pod drobnohledem všech k němu ne zrovna přátelských médií, a proto jsou všechny jeho kroky bedlivě sledovány. Trhy jsou nervózní i kvůli tomu, že Trump oznámil, že se sejde i s Kim Čong Unem, aby spolu probrali možnosti dalšího postupu a je evidentní, že část jeho poradců jeho kroky neschvaluje. Trump tak zřejmě mění lidi, kteří s ním nesouhlasí, což může být pro část trhu stresující, už kvůli jeho politické nezkušenosti, kterou měli krotit právě poradci.

Na druhou stranu ale je třeba uznat, že zavedení cel není zdaleka tak zásadním krokem, jak se někteří lidé snaží tvrdit. USA jsou i po zavedení cel jednou ze zemí s nejnižším dovozními cly, konkrétně jsou na světě třetí. Otevřenější je už jen Hong Kong a Macao, naopak EU je pátá za třetími USA a za čtvrtým Japonskem. Čína, která USA hrozí odplatou, je v otevřenosti až na 24 místě na světě. USA tak nedělají žádné zásadní kroky a zavedení cel by nemuselo být tak velkým důvodem ke kritice.

Okomentovat


Security code
Obnovit