Na dobrý vzhled svého auta lidé hodně dbají, takže pokud nejde uplatnit otřepaná fráze „to se rozleští“ - což je při současné intenzitě provozu docela často, nezbývá, než vůz či jeho část přelakovat. Mít vlastní lakovnu je tak poměrně zajímavý byznys.
Ono se to lehko řekne, ale… jak ji vybavit? Nebojte se, nabídka vybavení lakoven je široká, takže si můžete vybrat zařízení moderní a kvalitní. Odborníci také poradí s tím, co všechno vlastně budete potřebovat a pomohou i s rozvržením a uspořádáním nové lakovny (nebo přestavbou staré).
Mezi základní vybavení samozřejmě patří lakovací kabiny, v nichž se provádí samotné lakování. Vyrábějí se v různých velikostech, a tak uspokojí požadavky každého zákazníka – malou „garážovou“ lakovnu i velký profi provoz.
Lakovací kabina by měla být dobře přístupná, s velkými hlavními vstupními vraty a bočními servisními dveřmi. Vstupy se musí snadno otvírat, ale zároveň dobře těsnit.
Pozitivem je, pokud vybavíte lakovnu i přípravným stáním, vybaveným ohřevem a odsáváním. V tomto stání probíhá jednak příprava před lakováním, ale také v něm můžete menší kusy rovnou lakovat. V obou případech snížíte vytíženost hlavního lakovacího boxu, jehož kapacitu můžete ponechat pouze pro konečné lakování větších dílů.
Dále se podívejte na nabídku sušících zařízení, infrazářičů, kompresorů, filtrů či vzduchotechniky, do vaší autolakovny budete potřebovat i drobnější nářadí, nástroje a různé nezbytné „maličkosti“ (například maskovací papíry, lepicí pásky atd.).
Bez zkušeností rozhodně neriskujte stavbu lakovny svépomocí – nejen že by výsledná kvalita laku nemusela být dostatečná, při neodborné konstrukci hrozí také zdravotní potíže kvůli nedostatečnému odvětrávání, nemluvě o tom, že musíte splnit rovněž různé zákonné předpisy a normy. Naštěstí to není nutné, ohledně vybavení autolakoven se s důvěrou můžete obrátit na profesionály.