Zářijové zasedání FOMC s sebou nese zásadní otázku – budou se američtí centrální bankéři ohlížet více na potřeby americké ekonomiky, nebo akciového trhu, který potřebuje další uvolnění monetární politiky, aby se mohl vrátit k růstu?
FED už v podstatě od začátku letošního roku hovoří o tom, že pokud to vyhodnotí jako nutné, je ochoten snížit sazby, aby pomohl udržet rally na akciových trzích. Na základě těchto prohlášení, pronesených dokonce samotným šéfem amerických centrálních bankéřů Powellem, počítaly trhy s agresivní holubičí politikou, která měla přinést do konce roku až tři snížení sazeb. Řada účastníků trhu si navíc snížení sazeb, doručené FEDem na přelomu července a srpna, vyložilo jako první z řady, přestože Jerome Powell několikrát zopakoval, že toto snížení je střednědobou úpravou sazeb a není prvním z řady dalších.
Derivátové trhy ještě před dvěma týdny v podstatě najisto počítaly se snížením o 25 bodů, malá část trhu pak očekávala snížení rovnou o 50 bodů. S tím, jak se ale blíží zasedání, trhy tento postoj přehodnocují. Na konci týdne se objevil posun a FRA kontrakty naznačují, že stále více trhu obchoduje tak, že očekává sazby stabilní. V pondělí večer drží trhy více než 30% pravděpodobnost stabilních sazeb, a toto procento rychle roste.
Pokud by FED nechal sazby beze změny, je to nepříjemné hlavně pro akcie, které na začátku letošního roku přerušily výprodej právě na základě očekávání agresivního snižování sazeb. Pokud ho FED nedoručí, bude čelit nejen hněvu Donalda Trumpa, pro něhož jsou nižší sazby nutné pro udržení funkční ekonomiky v průběhu jeho předvolební kampaně, ale také výprodeji akciového trhu, jemuž se hroutí jeho naděje na další růst.
Zatím se zdá, že FED nepřibližují ke snížení sazeb ani události v Saúdské Arábii. Z pohledu trhu nejsou nijak zásadní – USA i Saúdská Arábie slíbily, že uvolní část svých strategických rezerv a nakolik byly obě napadené rafinérie poškozeny, ale nikoliv zničeny, je nepravděpodobné, že by mohlo dojít k plnému výpadku, trvajícímu měsíce.
Masivní růst cen ropy také brzdí aktuální nejistota – není jasné, koho USA obviní z útoku, a přestože je vidět velká chuť obvinit Írán a zaútočit vojensky, zatím nemáme žádné indicie, že by se to mělo udělat bezhlavě.
V tomto okamžiku tak trhy nemají potřebu hnát se do nákupů ropy, neboť její zásadní nedostatek nehrozí a pokud by se ukázaly škody v malém rozsahu a bylo by je možné opravit v dohledné době, mohlo by se snadno stát, že ropa, nakoupená za vysoké ceny, by se stala neprodejnou a trhy by musely realizovat ztráty a prodat ropu dráže, než ji koupily.
To se může zásadně změnit, pokud by se ukázalo, že USA chystají ozbrojený konflikt, nebo že ochota rozpouštět rezervy opadá kvůli faktu, že ropná zařízení budou v opravě déle, než se čekalo. Saúdové navíc nemají velký zájem brzdit práce, neboť každým dnem, kdy jejich produkce stojí, přicházejí o výnosy z ropy. Nedá se očekávat rychlé obnovení 100 % výkonu, ale alespoň část bude obnovena rychle i v zájmu udržet tržní podíl.