Potřebujete upevňovací techniku?

Většina výrobků vzniká spojováním mnoha menších součástí, které je potřeba nějakým způsobem spojit dohromady.

To se dá udělat mnoha způsoby – lepením, použitím spojovacích materiálů jako jsou např. šrouby a hřebíky, svařováním, s pomocí speciálních upevňovacích prvků… Upevňovací technika tak zahrnuje mnoho nejrůznějších výrobků.

Například spony na trubku slouží k pevnému uchycení trubek k ploše na dané místo. Co si pod tím představit? Upevnění výfukových svodů, nosných konstrukcí, dopravních značek, antén atd. Jde o kovovou sponu ve tvaru U se závity na obou koncích, která zapadne do protikusu a utáhne se matkami. Průměr trubky pochopitelně musí odpovídat vnitřnímu poloměru spony.

Velké využití mají hadicové spony, jež utáhnou a tím i utěsní hadici, kterou je třeba někam připojit, jako třeba přívod vody. Často je vidíme v motorovém prostoru vozidel, kde se s nimi upevňují přívody paliva, vzduchu k sání nebo turbu, chladící kapaliny aj. Jsou to pružné plechové spony, většinou utahované šroubem, nebo šnekem. Druhé jmenované se mohou použít na větší rozsah průměrů, protože spona sama tvoří protikus pro šnek a stahuje se do spirály. Jiným typem jsou spony upevňované pomocí deformačního ouška, jaké obvykle můžeme vidět na manžetách poloos.

Tam, kde je na hadicích potřeba vysoká upínací síla, se používají pevnostní spony. Mají kloubové zámky šroubu a zaručují až desetkrát vyšší upínací sílu, než šnekové spony. Na tlustostěnné, silně zatěžované hadice (stavební stroje, těžební průmysl) se používají robustní šroubové spony složené ze dvou polovin, které se utáhnou k sobě.

A to jsme pořád nejmenovali všechny. Zkrátka, na výběr je mnoho druhů upevňovacího materiálu, vhodného pro různé konkrétní aplikace.

Okomentovat


Security code
Obnovit