Obráběcí stroje v moderní výrobě

Obrábění je staré téměř jako lidstvo samo, ale jeho metody i obráběné materiály se neustále vyvíjejí.

Od ručního obrábění se už dávno přešlo na strojové, v současnosti pak jsou na pomyslném vrcholu obráběcí stroje řízené počítači, tzv. CNC (Computer Numerical Control, číslicově řízené). Těch existuje celá řada druhů a typů. Liší se už tím, pro jaký materiál jsou určeny – dřevo, ocel, hliník, plast, kompozity…, samozřejmě velikostí atd.

Jedním z parametrů je počet současně řízených os. Nejjednodušší stroje jsou jednoosé nebo dvouosé, což znamená, že při obrábění je vykonáván pohyb nástroje jenom v jedné nebo dvou osách (např. vrtání). Sofistikované CNC stroje pracují zároveň v pěti osách, tedy v základních X, Y a Z známých ze školy, a k tomu ještě dvou dalších, označovaných B a C. Tímto způsobem lze vyrobit i tvarově velice složité výrobky.

CNC stroje na dřevo umí vyrábět nejrůznější produkty – součásti nábytku, oken, dveří, dřevostaveb, ale také dřevěné formy, přípravky a další. Pro tyto účely lze použít specializovanější stroje, jako jsou čepovačky, dlabačky, hoblovačky aj., ale při větších nárocích na složitost výrobku i velká pětiosá obráběcí centra určená pro dřevo.

Zajímavou kapitolou jsou CNC stroje na plast. Zahrnují jak stroje pro klasické obrábění, jako jsou pětiosá obráběcí centra, tak i tvářecí stroje pro tepelné nebo vakuově-tepelné lisování, dále systémy pro řezání vodním paprskem apod.
Jejich použití si umí asi každý představit, protože výrobky z plastů jsou všude kolem nás. Automobilový průmysl, stavebnictví, elektronika, různé spotřební zboží…

Moderní CNC stroje by měly být snadno ovladatelné a maximálně flexibilní, co nejsnáze přenastavitelné pro jiný druh výroby. Zároveň ovšem musí být přesné a spolehlivé, a kdyby přece jen došlo k poruše nebo nějakým potížím, je důležité dobré servisní zázemí.

Ani to samo o sobě ještě nestačí k bezproblémové výrobě, práce na CNC stroji musí správně navazovat na předchozí a následující výrobní procesy, je třeba mít zajištěnou logistiku atd. Proto je důležité soustředit se při výběru nejen na samotné parametry stroje, ale i na podporu od výrobce nebo prodejce.

Okomentovat


Security code
Obnovit