3D tiskárny pro profesionály i domácí použití

V posledních letech snad každý už někdy slyšel o 3D tisku. A není divu, je to metoda, která má sílu změnit hodně odvětví.

V počátcích jí byl sice předvídán ještě razantnější nástup, ale chvíli trvalo, než se technologie vybrousily. Dnes už se dá tisknout téměř vše – od jednoduchých plastových součástek přes licí formy až po domy, či třeba kovové součásti vesmírných raket (jako to dělá firma Relativity Space).

Zjednodušeně řečeno probíhá 3D tisk tak, že 3D tiskárna nanáší vrstvy materiálu postupně na sebe, až vznikne 3D objekt. Tak je tomu alespoň u klasické metody FFF (Fused Filament Fabrication). Další metody zahrnují využití laseru, který vyřezává a zároveň vytvrzuje tvary z tekutého polymeru, tavení, spékání nebo lepení práškového materiálu, případně vyřezávání a lepení tenkých materiálů (folií) na sebe.

S pomocí 3D tisku se dají vyrobit i součásti, které obvyklými technologiemi, jako je obrábění nebo tváření, z jednoho kusu vůbec nelze udělat. 3D tisk se přitom stále vyvíjí a zdokonaluje, ať už z hlediska samotné technologie, tak i používaných materiálů.
Dnes už si můžete 3D tiskárnu koupit i domů a tisknout si různé věci, například hračky, modely a modelářské díly, části dronů, nejrůznější součástky a mnoho dalšího.

Velké využití najdou tiskárny v prototypové výrobě, výzkumu, designu a umělecké tvorbě, postupně si však razí cestu i do sériové výroby. Pochopitelně, že tyto činnosti už má „na starosti“ profesionální 3D tiskárna, která obvykle využívá dražší tiskové metody (ne jen obvyklé FFF), bývá větší, může mít více trysek a používá průmyslové materiály.

Každopádně, pokud si budete chtít vybrat 3D tiskárnu, nejdříve si o 3D tisku něco přečtěte. Výrobců, druhů a typů existuje velké množství, stejně tak jako je obrovské cenové rozpětí mezi různými typy, tak ať nešlápnete vedle.

Okomentovat


Security code
Obnovit