Chystáte se stavit, ale geologické podmínky nejsou zrovna příznivé?
U jakékoliv stavby se říká, že nejdůležitější jsou základy, ale v těchto případech to platí dvojnásob. Budete tedy potřebovat speciální zakládání staveb.
Ať už se jedná o svažitý, podmáčený nebo jinak komplikovaný terén, o vodní toky, přehrady apod., je nutné stavbu postavit tak, aby byla za každých stabilní a pevná, tedy aby tzv. neujela.
Pomoci mohou například pilotové stěny, které zajistí svahy proti sesuvům a pohybu. Metoda zpevňování terénu pomocí pilotů je velmi stará, ale v současné době zdokonalená díky moderní technice. Piloty mohou být vrtané, kdy se do vrtu umísťují výpažnice, poté armokoše a prostor se vybetonuje, takže vznikne vlastně kompaktní betonový pilot. Někdy to takto nejde, a tak je nutno použít zavibrování výpažnice, odstranění zeminy vrtem a pak opět betonování jako v předchozím případě.
V případě pilotové stěny se piloty umísťují jeden vedle druhého, navíc mohou být ještě zpevněny převázkou z betonu.
Obdobnou funkci plní pažící konstrukce zvaná štětovnice. Štětovnice je vlastně profil (nejčastěji z oceli, případně z plastu nebo kompozitu), který se zarazí do země beraněním, a to až do hloubky 20 metrů. Jednotlivé profily na sebe tvarově navazují a „zamknou“ se, vzájemně se tak opírají a vytvoří pevnou a nepropustnou stěnu. Výhodou je také rychlost výstavby.
Štětovnicová stěna se dá zarazit i ve vodě, a tak se touto technologií dají provádět práce například ve vodních tocích či nádržích, kde je nejdříve ve vodě vytvořena kapsa, z níž se odčerpá voda, a následně už se v odčerpaném prostoru stavební jámy mohou provádět další práce (betonování apod.). Tímto způsobem speciálního zakládání staveb se dají postavit například pilíře mostní konstrukce, stavby na nábřeží řek a vodních ploch, tunely v podmáčeném terénu atd.