Vzhled města je samozřejmě dán převážně jeho architekturou, urbanismem a infrastrukturou. Ale na to, jak město vidí jeho obyvatelé i návštěvníci, mají velký vliv i zdánlivé maličkosti, jako je městský mobiliář.
Ten nejen že pomáhá dotvářet vizuální vjemy, ale má pochopitelně především funkce ryze praktické a užitkové.
Příkladem mohou být třeba parkové lavičky. Lavička musí plnit svou primární funkci, tedy být pohodlná k sezení. Zároveň ovšem mohou být lavičky hezkým estetickým prvkem, který dotváří vzhled okolí. Lavičky mohou být dřevěné, plastové, kovové či v kombinaci více materiálů, zpravidla ovšem vzhledově a ideově navazují na další venkovní městský mobiliář. Sem patří odpadkové koše, různá zábradlí, závory a mříže, stojany na kola, květináče, vitríny apod., ale také zastávky MHD nebo sloupy osvětlení.
Mnohdy může nový mobiliář zcela změnit tvář města nebo jeho části, někdy ale k tomuto účelu stačí jen doplnění jednoho nového prvku, kupříkladu kašny, nebo série doplňků, jako jsou pítka. Takové vylepšení udělá radost obyvatelům i turistům a přispěje k pozitivnímu vnímání města.
U veškerého městského mobiliáře je důležitá správná funkčnost, trvanlivost, spolehlivost, odolnost proti vlivům prostředí i vandalům, co nejmenší nároky na údržbu, ale právě rovněž vzhled, kdy všechny prvky ladí do určitého předem schváleného konceptu, aby takříkajíc nebyl „každý pes jiná ves“. Můžete mít krásné lavičky a nádherné lampy veřejného osvětlení, ale pokud k sobě stylově vůbec nesedí, bude to vypadat divně a celý dojem se zkazí.
Proto je důležité, aby městský mobiliář nebyl vybírán a nakupován nahodile, ale v rámci nějakého městského plánu, ideálně s dlouhodobou vizí do budoucna. Totéž v jiném měřítku platí i pro městyse a menší obce, kde se také dá mobiliářem vykouzlit požadovaný dojem.