Jen co začne jarní slunce trochu hřát a rtuť teploměru se stabilně udrží nad nulou, vylezou ve své plné síle. Řeč je o klíšťatech – nebezpečných potvorách, které přenášejí řadu vážných nemocí.
A to včetně nechvalně proslulé lymeské borreliózy, ehrlichiózy a klíšťové encefalitidy, která je až v jednom procentu případů smrtelná. V České republice jí každoročně podlehnou průměrně dvě osoby, těm ostatním způsobí vážné zdravotní komplikace a omezení.
Republika v posledních letech čelila velké invazi klíšťat. Už dávno neokupují jen listnaté a smíšené lesy. Dnes se před nimi neschováte ani v horách ve výšce do tisíc metrů nad mořem. Musíte se mít dokonce na pozoru i ve městech, především v parcích a zahradách. Pokud chodíte často vyšší trávou, klíšťatům se rozhodně nevyhnete. Často na vás klíště může přelézt také z vašeho domácího mazlíčka, nejčastěji ze psa.
Není divu, že snad na každého z nás se klíště „přicucne“ alespoň jednou do roka. Jak poté šetrně a bezpečně klíště vytáhnout, abyste minimalizovali možná zdravotní rizika?
Základem je prohlížet se. Jen tak můžete klíště snadno odhalit a včas odstranit. Čím déle je přisáté, tím víc stoupá riziko přenosu infekce.
- Nasaďte si jednorázové gumové rukavice, které bez problému seženete v lékárně.
- Nezakapávejte klíště v žádném případě olejem, nevhodné jsou i masti a jiné tuky. Klíště se kvůli tuku začne dusit a vyvrhne do rány všechen obsah střev – tudíž potenciálně i nebezpečné viry či bakterie, které vás mohou infikovat.
Dříve se doporučovalo pokapat klíště dezinfekcí. Podle posledních výzkumů ale při jejich použití hrozí stejná rizika, jako při zakapávání čímkoli jiným. Proto lékaři a hygienici nově radí vyndávat klíště zásadně „nasucho“. - Již se nedoporučuje „vytáčet“ klíště proti směru hodinových ručiček. Během točení totiž často dochází k přetržení parazita, a poté je třeba navštívit lékaře k jeho úplnému odstranění. K vytažení klíštěte použijte pinzetu nebo kleštičky, a to tak, že ho jemně uchopíte a kývete (nekroužíte) jím ze strany na stranu.
Užitečnou novinkou na trhu jsou speciální karty se zářezy pro bezpečné odstranění klíštěte. Pomocí této karty ho uchopte co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby pomalu vytáhněte. - Až po vyjmutí klíštěte přichází konečně čas postižené místo potřít nebo postříkat dezinfekcí. Pokud v ráně objevíte kusadla, nepanikařte - z nich se už nenakazíte. Tělo si s nimi hravě poradí, brzy se vydrolí nebo vyhnisají. I tak ale ránu sledujte, zda nedochází k zanícení.
- Co s vytaženým klíštětem? V žádném případě ho nedrťte, nemačkejte, ani neštípejte mezi nehty. Nejlépe ho vhoďte do záchodové mísy, anebo zabalte do papíru a spalte. Chcete-li si ověřit, že klíště nebylo nakažené, vložte ho do sáčku, pečlivě uzavřete a odešlete na výzkum do speciální laboratoře. Včasná informace o nákaze vás může zachránit před rozvojem nebezpečného onemocnění. Podrobnosti i objednávkový formulář najdete na webu www.kliste-prevence.cz. Výsledek pak obdržíte e-mailem nebo telefonicky do třech pracovních dnů po doručení klíštěte. Existují také domácí testy na boreliózu, jež jsou k dostání v lékárně.
- Nástroj, který jste použili pro odstranění klíštěte, nakonec vydezinfikujte. Pokud jste neměli nasazené gumové rukavice, pečlivě si opláchněte ruce teplou vodou a mýdlem.
- Během nadcházejících tří týdnů pravidelně sledujte postižené místo. Menší červený flíček nebo zarudlá boulička, která svědí, je normální reakce organismu. Pokud se ale skvrna zvětšuje nebo uprostřed vybledne, vyhledejte neprodleně lékaře a nechte se vyšetřit.
Před klíšťaty se ale můžete i chránit. Základem účinné prevence je nosit na procházky do přírody oblečení s dlouhými rukávy, ideálně světlejší barvy, na němž můžete klíště dobře vidět. Vhodné jsou dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Skvěle pomohou i ochranné návleky, které můžete později využít pro zimní sporty.
Na exponovaná místa na kůži použijte repelent. Silnější repelenty mají vyšší obsah účinné látky DEET a jsou určené pro častý nebo déletrvající pobyt v přírodě (pro myslivce, rybáře apod.). Repelenty s nízkým obsahem DEET jsou zase vhodné na dětskou a citlivou pokožku.
Pokud máte domácího mazlíčka, ošetřete speciálním repelentem pro zvířata i jeho, případně i jeho boudu. A po návratu z procházky mu pořádně vyčešte srst.