deky_winterhome
Roční období nás ovlivňují. Jak žít v souladu s podzimem?

Člověk je součástí obrovského ekosystému zvaného planeta Země.

Přírodní zákony se bez ohledu na míru technického pokroku v lidské společnosti řídí stále stejnými biorytmy, a alespoň základní znalost jejich pravidel může velmi pozitivně ovlivnit naše každodenní prožívání.

Energie léta odchází, tělo se připravuje na zimu

Začněme podzimem, protože právě v něm se teď nacházíme. Při pohledu z okna už nás netěší pohled na sílou oplývající rostliny a slunce v plné síle. Pozorujeme opadané listí, časté deště a sychravé počasí. Nechtějte od sebe stejně optimistické pocity a výkony jako v létě. Podzim je doba útlumu, doba klidu a melancholie. Vaše tělo se stejně jako příroda připravuje na příchod zimy.

Podzim je doba melancholie, stáhněte se do svého nitra

V období podzimu by se měl člověk stáhnout více do svého nitra. Číst knihy, pozorovat umění, trávit čas o samotě a se šálkem teplého nápoje se zachumlat do huňaté deky. Na podzim se zkracuje den a prodlužuje noc. Spousta lidí tuto skutečnost pociťuje velmi negativně a zbytečně se tak dostává do špatné nálady. Mít rád podzim ale není vůbec složité, inspirovat vás může třeba známý vtip, ve kterém si povídají dva kamarádi:

„Ale to mě štve, že prší!“
„Já jsem rád.“
„Proč, prosím tě?“
„Ono by pršelo, i kdybych nebyl rád, tak jsem radši rád.“

Už vám to došlo? Celý vtip přírody, jejich cyklů a nikdy nekončící pravidelnosti je v tom, že tu budou vždy, ať se nám to líbí nebo ne. Vzdorovat přírodě by bylo bláznovství a zbytečné ochuzení se o vše krásné, co nám každý rok znovu a znovu laskavě nabízí.

pled winterhome

Zkracuje se den, obklopte se větším počtem zdrojů světla

Na podzim se zkracuje den a prodlužuje noc. Málo světla někdy nedělá lidem dobře a probouzí v nich smutek a deprese. Existuje jednoduchá rada. Obklopte se velkým počtem světelných zdrojů. Místo jednoho centrálního a ostrého svítidla využijte méně lampiček s tlumeným světlem a obklopte se jemně se mihotajícím a teplo vydávajícím světlem svíček.

Choďte dříve spát, jezte méně, zažívejte všechny pomalé radosti, na které v hektickém létě nebyl čas. Na podzim je lenost vítána.

svicky woodwick

Okomentovat


Security code
Obnovit