Práškové lakování (lidově často označované jako komaxitování) je moderní metoda povrchové úpravy, která funguje tak, že se na lakovaný předmět nejprve nanese prášková barva (obvykle s pomocí stlačeného vzduchu), a poté dojde k jeho vytvrzení v peci.
Lak na předmětu drží díky elektrostatické přitažlivosti.
Z toho je patrné, že práškové lakování se dá použít jenom na některé materiály, které ono „pečení“ snesou, typicky kovové díly a součásti. Výsledkem je pak ovšem kvalitní a trvanlivý lak, který je odolný proti nárazům, otěru, poškrábání apod., zároveň má i vysokou chemickou odolnost a dobře chrání proti korozi a povětrnostním vlivům.
Práškové barvy vyrábí více výrobců, s různým chemickým složením a v mnoha různých odstínech, druzích a variacích. Výsledný lak tak může mít téměř libovolnou barvu, může být hladký i strukturovaný a v různém stupni lesku, od zcela lesklého, až po plný mat, jsou i laky s perleťovým efektem atd. Vybere si prostě každý.
Práškové lakování se používá například na tzv. bílé spotřebiče (pračky, ledničky...), kovový nábytek, průmyslové součásti (jako jsou různé armatury, rozvodné skříně atd.), ve stavebnictví, na bytové doplňky, nebo v automotive sektoru – a to jak v prvovýrobě, tak i při následné údržbě, servisu a opravách.
Prášková lakovna umí často i menší zakázky pro koncové spotřebitele. Příkladem budiž lakování disků kol, kdy je možné nechat si staré disky kompletně zrenovovat. Ocelové disky se nejprve zbaví staré barvy tryskáním a poté nově nalakují. Možné je však i lakování ALU disků, v tomto případě se původní lak odstraní chemicky, aniž by se disk poškodil, a opět je možné disk nově nalakovat práškovým lakem v libovolné barvě a struktuře dle vašeho zadání. Metoda se dá použít pro auta i motocykly a disky budou poté vypadat jako nové.