Zátěžové testy evropských bank nezachránily pohled na bankovní sektor

Nedávno zveřejněné zátěžové testy evropského bankovního sektoru, provedené samou Evropskou centrální bankou, nepřinesly evropským bankám mnoho dobrého. ECB se snažila, seč mohla, aby uklidnila investory a poměrně velkoryse přehlédla leccos, aby mohla na konci prohlásit, že až na několik málo trouble-makerů je bankovní sektor v Evropě poměrně stabilní. Bohužel, kritika, která se na testy snesla, přinesla další výprodeje akcií evropských bankovních domů.


Jako nejhorší byla vyhodnocena nejstarší banka v Evropě, italská Monte dei Paschi di Siena. Ta hned v den zveřejnění testů ale přispěchala s plánem na navýšení kapitálu, když představila záměr upsat akcie v objemu 5 mld. EUR, kterými by do banky, zničené řadou špatných rozhodnutí a nákupů bezcenných konkurentů, přinesla nové peníze. Plány jsou to smělé, kdo však koupí akcie banky, kterou už podle nových pravidel nemůže zachránit stát, ale právě akcionáři a věřitelé, je ve hvězdách.

Ironií osudu byl také fakt, že se netestovaly banky v části Evropy, zejména Španělsku a Portugalsku, což důvěryhodnosti verdiktu o tom, že evropské banky jsou jako celek OK, také nepřispělo.

Dalším z na hlavu poražených byla také největší německá banka a někdejší světová jednička v obchodování s cizími měnami, Deutsche bank. Ta sice testy prošla, ale ne zrovna hvězdně. Její akcie jsou dlouhodobě pod masivním tlakem, a přestože trhy doufaly v obrat, slabé výsledky zátěžových testů, ještě podpořené slabými zisky za Q2 2016, srazily ceny akcií banky na historická minima. Banka ztratila dokonce tak velkou část své hodnoty, že byla vyřazena z burzovního indexu STOXX Europe 50.

Okomentovat


Security code
Obnovit