20.9.2017: Tlak čínské vlády v poslední době výrazně ovlivnil obchodování nejen s nejpopulárnější kryptoměnou, bitcoinem, ale i dalšími měnami. Čínská vláda totiž začala omezovat podnikání bitcoinových firem, jež, podle jejího názoru, výrazně zjednodušovaly vyvádění peněz z Číny, která ho jinak výrazně omezuje.
Prvním krokem, který s bitcoinem pohnul, byl zákaz tzv. ICO, tedy Initial Coin Offering. To sníží atraktivitu nových kryptoměn, jež na svůj rozjezd shání tímto procesem peníze. V zásadě se dá říci, že skupina lidí nebo jednotlivec už nebudou moci nabídnout investorům svoje nové kryptomince na veřejném trhu, ale budou muset přejít do šedé nebo dokonce černé zóny, což tyto procesy spouštění nových kryptoměn v Číně, která je jedním z nejvýznamnějších kryptoměnových trhů, omezí.
Druhý, podstatně větší problém ale přišel v okamžiku, kdy čínská vláda schválila dokument, podle něhož všechny bitcoinové burzy operující z Pekingu musí nejen ukončit svou činnost, ale také poskytnout vládě informace o pohybech na svých bankovních účtech, které pro transakce používaly. To by pro mnohé klienty bitcoinových burz byl velký problém, neboť je veřejným tajemstvím, že anonymní účty kryptoměn jsou často používány jako prostředky pro praní špinavých peněz nebo skrytí zdroje peněz pro jiné, z pohledu vlády nekalé praktiky. V Číně jde zejména o transfer peněz ze země mimo standardní a úřady bedlivě kontrolované cesty.
Pokud Čína opravdu spustila proces likvidace oficiální kryptoměnové ekonomiky, která byla v Číně na vzestupu, určitě to neznamená likvidaci bitcoinu jako takového. Ten je ze své podstaty postaven tak, aby přežil bez problémů. Je to však v krátkém období zásadní komplikace, jež může zmenšit globální poptávku po kryptoměnách. Čína se na tyto trhy vrátí, ale budou součástí šedé ekonomiky, jež nebude lákat tolik institucionálních investorů, kteří budou potřebovat zůstat zadobře s vládou.
Je třeba si připomenout, že navzdory publicitě, která je v poslední době bitcoinu a ostatním kryptoměnám věnována, je tento trh ještě malý a extrémně náchylný k velkým výprodejům a nákupům. Market cap bitcoinu je momentálně kolem 65 mld. USD, což není na tak globální trh mnoho. Na druhé straně, velká část obchodů probíhala právě v Číně, a pokud zmizí část peněz, které do bitcoinu dosud tekly, můžeme se dočkat období stagnace cen kryptoměn, než se najde nový subjekt, co do nich začne investovat dostatečně velké prostředky, aby se ceny opět vydaly severním směrem. Konec bitcoinu tedy s novým postojem Číny určitě nenastává, jen se můžeme dočkat fundamentální změny v pohledu trhu na tuto komoditu.