Trhy jsou si zřídka něčím úplně jisté, pár jistot ale najít lze. Jednou z nich je výhled na zasedání FED 31. 7. 2019.
Na něm, po více než 10 letech, američtí centrální bankéři odhlasují snížení sazeb. Tím začne nový cyklus uvolňování monetární politiky a obnoví se stimulace ekonomiky Spojených států a celého světa americkou likviditou. Podíváme-li se do světa, zjistíme, že zdaleka ne všichni sazby už stihli zvýšit, Američané jsou tak popředu.
Ještě před půl rokem se o snižování sazeb příliš neuvažovalo. Trhy počítaly spíše s růstem sazeb, nebo delším obdobím držení na současných 2,5 % a moc chtěly věřit, že je to tečka za 10 let trvající nekonvenční monetární politikou a že se opět vrátí staré dobré pořádky. To však už zřejmě není možné.
Na konci loňského roku došlo k masivnímu propadu na amerických akciích a FED musel, pokud nechtěl být přímo obviněn z odstartování nové krize, jednat. Jeho reakce byla rychlá a poměrně očekávaná – Jerome Powell, guvernér FEDu, přišel s prohlášením, že FED je připraven pomoci ekonomice a trhům s akciemi, a tedy ustoupil z do té doby očekávaného růstu sazeb na letošní rok a oznámil, že sazby neporostou.
To ale trhu úplně nestačilo a dotlačil FED do slibu snížení sazeb. Powell nakonec oznámil, že FED je připraven všemi postupy pomoci trhu, a tedy že sazby půjdou dolů. To je ale jedno velké novum. Centrální banka USA se tak stává silně proaktivní a uvolňuje monetární politiku tak nějak preventivně, neboť ekonomika USA momentálně nejeví známky oslabení a ani v komunikaci FEDu s trhem žádné obavy z oslabení ekonomiky nefigurují. Míra nezaměstnanosti drží rekordně nízké hodnoty a HDP, přestože není na zářivých číslech, určitě neklesá. Inflace také není nijak slabá a nijak zásadně neklesá.
Sazby se tak snižují evidentně hlavně kvůli tomu, že FED potřebuje udržet při životě akciovou rally.
Kdo bude z posunu monetární politiky těžit?
Hlavním vítězem budou akcie, minimálně do doby, do kdy bude stačit naděje na pokles sazeb na udržení rally – FED nemá velký prostor ke snižování (nestihl sazby zvýšit na dost vysoké hodnoty a poslední vrchol sazeb byl podstatně výše, než tentokrát), od určitého okamžiku bude jedno, jaká je hodnota sazeb a trhy budou žádat další vlnu QE. Dost možná i po japonském vzoru, kdy BoJ kupovala akcie firem v takovém gardu, že je TOP10 největším akcionářem u 50 % firem, kotovaných na tamní burze.
Dalším vítězem budou, dle mého názoru, komodity, jako zlato, stříbro nebo platina. V dobách uvolněné monetární politiky jsou zajímavé hlavně svou vzácností, na rozdíl od peněz, které si centrální banky umí vytvořit v neomezeném objemu.
Zajímavé by mohly být i kryptoměny, musel by se však vyřešit jejich status a obavy centrálních bankéřů a obecně států z jejich zneužití při praní špinavých peněz nebo financování terorismu (rozuměj provádění plateb bez dozoru státních orgánů).
Jak na nás dopadne snižování sazeb v USA?
Přestože se zdá, že události velkého světa nejsou pro korunu zásadní, mohlo by to být do značné míry jinak. FED totiž snížením sazeb „vyžene“ část peněz z USA a pokud by to vypadalo, že bude snižovat dále, budou peníze hledat nějaký bezpečný přístav – a to může být, mezi jinými trhy emerging markets, i ČR.
U nás budou silnými argumenty hlavně vysoké sazby a politická stabilita (bez ohledu na to, co tvrdí novináři, je ČR pro investory prozatím atraktivní i s Andrejem Babišem v čele). Koruna by tak mohla minimálně udržet současné hodnoty a příliv peněz by dále pomohl i domácím dluhopisům, jejichž sazby by klesly, a tím zlevnily náklady na obsluhu domácího dluhu, který v poslední době opět začal růst.
Rizika výhledu FEDu
Všechno, co je výše napsáno, má jedno velké riziko, zmíněné i v textu – pokud nebude chtít FED přiznat, že si ho trhy povodily jako oslíka za mrkvičkou, mohl by, po prvním snížení, jež se najisto očekává ve středu 31. 7. 2019, trochu zvolnit. Americká ekonomika totiž momentálně není ve stavu, kdy by potřebovala agresivní cut sazeb. Ten potřebuje jen akciový trh – a jeho rally není v mandátu FEDu (tedy alespoň ne v tom oficiálním).
Pokud by FED zklamal očekávání trhu, počítejme s posílením USD a možná i s oslabením koruny, která pozbude naději na přiliv peněz a mohla by se tím odpoutat od 25,50 a vydat se severním směrem. Zklamání bude však muset být „přiměřené“, aby nespustilo problémy na akciích. Přesto není v zájmu FEDu vystřílet všechnu munici hned na začátku.