Další italská vláda padla. Pro Italy už to snad ani nemohlo být překvapení, když Matteo Salvini oznámil, že rezignuje na svůj post ministerského předsedy.
Trhy s tím už nějakou dobu počítaly a premiér Conte je nijak zvlášť nepřekvapil.
Co možná překvapilo, byla nulová nebo spíše až mírně pozitivní reakce trhu. Za normálních okolností by pád vlády tak krátce před nutností schválit rozpočet nutně musel znamenat problémy pro euro a také pro italské bondy, ty ale novinka z Říma nijak nezasáhla. Tentokrát je totiž něco jinak.
Trhy jsou si totiž vědomy nové kvality na trhu, kterou přineslo prohlášení Maria Draghiho na poslední tiskové konferenci po zasedání ECB. Ten oznámil, že ECB začíná zkoumat možnosti uvolnění monetární politiky a nakolik jsou v euro zóně sazby na nule, je jasné, že následujícím krokem bude buď další snížení sazeb do záporu, jehož pozitivní dopady na ekonomiku jsou diskutabilní a negativní dopady na bankovní sektor nezpochybnitelné, anebo jím bude další vlna QE.
QE se ukázalo být velmi pádným argumentem pro udržení země v EU – neboť proč byste odcházeli z organizace, která vám fakticky monetizuje dluh pomocí nákupů vašich dluhopisů? Nic jiného v podstatě QE není. A tady začíná být jasno – k tomu, aby ECB začala nakupovat italské dluhopisy a tím stabilizovala Itálii, potřebuje být Řím s Bruselem zadobře. A to Salvini, sedící na postu vicepremiéra a ministra vnitra, kritizující Brusel na každém rohu a zavírající přístavy lodím s migranty, nebyl ani omylem, zvláště když měl v zádech podobně laděné Hnutí pěti hvězd.
Trhy taky měly oprávněnou obavu z toho, že pokud by vláda se Salvinim musela jednat s Draghim či Lagardeovou o nákupech, mohla by její pozice být oslabena právě politikou, kterou provádí. Pokud by se ale povedlo instalovat jiného a pro Brusel přijatelnějšího člověka, je pravděpodobné, že by naděje na začlenění italského dluhu do QE vzrostly, a tedy že by Itálie mohla získat stabilnější financování než se Salvinim ve vládě, nebo dokonce v čele. A to je právě ten důvod, proč trhy reagovaly tak málo.
Důležitý je také fakt, že ve volbách by měla Salviniho Liga spíše posílit, i když jeho současný koaliční partner, Hnutí pěti hvězd, rychle ztrácí. Salvini může zůstat jako kůl v plotě a bude ochotněji přijímat požadavky ostatních stran, které mu umožní vládnout. Vývoj preferencí před mimořádnými italskými volbami je níže (zdroj: Wikipedia). Zelená je Salviniho Liga, žluté je Hnutí pěti hvězd. Opoziční socialisté sice sílí, ne však dost na to, aby Salviniho porazili, mohou nicméně jeho pozici silně oslabit, pokud by byli jedinou možnou koaliční stranou. A na to trhy právě mohou sázet.