12.5.2021: Páteční data z trhu práce naznačila, že trh práce USA se stal obětí až příliš úspěšné podpory zaměstnanosti americké vlády.
Trhy počítaly s velmi dobrými daty. Počet nových míst měl za duben podle některých odhadů dosáhnout až 1 milionu a míra nezaměstnanosti měla dále klesat. To mělo přinést další tlak na FED, aby zmírnil tempo nákupů aktiv v rámci záchranných programů a zároveň začal mluvit o normalizaci úrokových sazeb.
Tyto naděje však spláchla ledová sprcha pouhých 266 tis. nových míst a růstu míry nezaměstnanosti z 6,0 % na 6,1 %. Růst jako takový sice nebyl až tak velký, ale jeho dopad na psychiku trhu, připouštějící jen a jen zlepšení, byl obrovský. Důvěra trhu zakolísala ještě více v okamžiku, kdy se ukázalo, že překážkou ve zlepšení není nedostatek nových pozic, ale neochota lidí nastoupit do práce. Zvláště u hůře placených pozic byl patrný jednoznačný převis nabídky práce nad poptávkou po ní. Američanům se tak, zcela evidentně, dostává tak štědré podpory, že necítí potřebu nastupovat do hůře placené práce a raději zůstávají doma na covidových dávkách.
Poslední hřebíček do jestřábího optimismu trhu zarazila ministryně financí Janet Yellen, která, na otázku, zda s tím nemá problém, odpověděla, že v tomto stavu problém nevidí a že ho nebude řešit.
Trhy jsou tak chyceny do podivné pasti. Zatímco dříve by bylo zhoršení trhu práce signálem k očekávání uvolnění monetární politiky, teď s tím nelze počítat. FED nebude dodávat likviditu proto, že ministerstvo financí vyhlásilo Dva roky prázdnin a zároveň nelze očekávat utahování, neboť jedním z cílů MP FEDu je dosažení plné zaměstnanosti. Její dosažení ale momentálně brání velmi štědrá pomoc státu, která u hůře placených prací umožňuje lidem zůstat doma a netlačí je do shánění práce.
Zatím tuto nepříjemnou situaci nejvíce odskákaly akcie, ale trhy budou čekat na to, jak se situace vyvrbí. Tento vývoj je jednoznačným varováním i pro další státy, včetně nás. Je příjemné udržet stabilní trh práce a pomocí státních transferů udržovat spotřebu v maloobchodu, ale tyto programy jsou velmi drahé a jejich dopad není zdaleka výhradně pozitivní. Pro některé skupiny obyvatel může být v delším horizontu negativní, neboť může ohrozit jejich pracovní návyky a zkomplikovat návrat do práce.
Dlouhodobý výhled dolaru tak zůstává komplikovaný. Fed bude muset jednoho dne kapitulovat a FOMC bude muset ukončit nákupy dluhopisů. Inflace přes 4 % je signálem, že i když je v datech podstatně více šumu, kvůli nekonzistentním datům ovlivněných zavřením maloobchodu, ceny v ekonomice rostou a utažení bude muset být o to agresivnější, oč bude CPI výše.