3D tisk – závan budoucnosti

Jedna z technologií, které doslova vytváří budoucnost, je 3D tisk.

Tato výrobní metoda je stále rozšířenější, ale své hlavní slovo bezpochyby ještě řekne.

V současnosti se s pomocí 3D tisku stále tvoří hlavně zkušební modely výrobků, prototypy, či menší série, ovšem s tím, jak se zlepšují 3D tiskárny a rozšiřuje se škála použitelných materiálů, se možnosti 3D tisku pořád rozšiřují směrem k masovějšímu použití.

3D tiskárna může mít různou velikost, existují malé domácí i velké průmyslové typy. Pochopitelně se také značně liší jejich vlastnosti a schopnosti. Jestliže tedy uvažujete o využití 3D tisku například ve vaší firmě a nejste experti na tuto problematiku, je třeba výběr tiskárny nejdříve konzultovat s odborníky.

Každopádně, 3D tiskárna umí v konstrukčním i výrobním procesu ušetřit spoustu času, práce a ve výsledku i peněz, takže stojí za to zvážit, kde a jak by se dala použít. Náklady na její pořízení se totiž obvykle rychle vrátí, kromě toho získáte nové, dříve netušené možnosti. 3D tiskem jdou totiž vyrobit předměty, jež by se tradičními metodami vyráběly dlouho, složitě a draze.

Podle toho, co hodláte „tisknout“, si také vybíráte vhodný filament, tedy materiál, s nímž tiskárna pracuje v podobě tiskové struny a vytváří z něho výrobek. Existuje mnoho druhů s různými mechanickými vlastnostmi (pevnost, tvrdost…), ale také s dalšími speciálními fyzikálními a chemickými parametry. Filament tak může být elektricky vodivý, tepelně odolný, samozhášivý, antibakteriální aj., podle aplikace výrobku.

Součástí světa technologie 3D tisku jsou dále scannery, které udělají prostorový obraz předmětu – ten pak můžete s použitím 3D tiskárny okopírovat, přičemž je možné jej předtím pomocí softwaru upravit a dělat další „kouzla“.

Zkrátka, ve 3D tisku je velká budoucnost. Jste na ni připraveni?

Okomentovat


Security code
Obnovit