Spojovací materiál se používá prakticky ve všech odvětvích lidské činnosti. Dnes se podíváme trochu blíž na nýtování.
Co je to vlastně nýtování? Touto metodou se nerozebiratelně spojují dva kusy materiálu s pomocí nýtů, kdy při procesu dojde k deformaci nýtu, případně i jedné ze spojovaných součástí. Nejčastěji jde o spojení dvou plechů, které se překrývají. Nýt prochází dírou v obou částech a svým konečným tvarem je drží pohromadě.
Existuje více druhů nýtů, přičemž v současnosti jsou asi nejvíce používané trhací nýty. Jejich aplikace nýtovacími kleštěmi je totiž mnohem rychlejší a snazší, než tradiční rozklepávání za pomoci hlavičkáře, přítažníku a kladiva. Výhodou také je, že spoj může být přístupný jenom z jedné strany.
Trhací nýt je složen z těla nýtu a trnu. Ten se vsadí do nýtovacích kleští, nýt se poté vloží do předem připraveného otvoru a kleště se sevřou. Přitom trn deformuje pouzdro nýtu, to vytvoří zezadu závěrnou hlavu a nýt tak sevře spojované části. Nakonec se trn tahem, způsobeným kleštěmi, utrhne.
Stačí trocha cviku a touto metodou jde spojování velice rychle a účinně. Trhací nýty mohou mít podle potřeby různou velikost i tvar hlavy (plochou či zapuštěnou), stejně tak se vyrábějí z různých materiálů, obvykle z oceli nebo hliníku (s ocelovým trnem).
Zajímavou odnoží technologie nýtování jsou nýtovací matice. Představte si, že potřebujete něco přišroubovat, ale v daném materiálu není dost prostoru pro závit, protože je prostě příliš tenký, má nevhodný tvar apod. Vše se dá vyřešit použitím nýtovací matice. Ta se zanýtuje do materiálu, kde zůstane pevně uchycena, a v jejím vnitřním otvoru je závit, jenž se dá využít dle požadovaného účelu.
Matice může být v „single“ plechu, ale také se dá zároveň využít ke spojení dvou částí, takže obrazně zabijete dvě mouchy jednou ranou.
I v tomto případ je na výběr z více tvarů a velikostí matic. Bývají s plochou hlavou i zapuštěné, kulaté hladké nebo s rádlováním, šestihranné, zkrátka možnosti jsou široké.
Ač je nýtování technologie dávno známá, její doba ještě zdaleka nekončí.