Blíží se léto a s ním i doba dovolených a opalování. Pohoda na prosluněné pláži však sebou nese zvýšené riziko slunečních alergií a popálenin, pokud to s opalováním přeženete.
Spálená záda nejsou nic příjemného a mohou vám pokazit vaši vysněnou dovolenou. Nikdy si proto nezapomeňte přibalit kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
Jak fungují opalovací krémy?
Krémy a oleje na opalování obsahují filtry, které chrání naši pokožku před nadměrným ozářením UV paprsky, jež vede k podráždění, zčervenání a posléze popálení kůže. Existují dva druhy UV filtrů, chemický a mechanický. Chemický filtr je složen z látek, které absorbují škodlivé UVA a UVB záření a mění ho na neškodné teplo. Mechanické UV filtry oproti tomu obsahují látky, jež dokážou odrážet UV paprsky zpět a tím snižují dávku záření, dopadající na vaše tělo.
Většina kvalitních opalovacích krémů kombinuje obě tyto složky k dosažení co největšího efektu.
Opalovací krémy a sluneční alergie
Chemické látky obsažené v opalovacích krémech mohou lidem s citlivější pokožkou působit problémy s podrážděním nebo alergickými reakcemi. Pokud je vaše pokožka citlivější nebo trpíte vyrážkami a alergiemi, měli byste nejdříve pozorně prostudovat složení opalovacího krému, než se s ním namažete.
Jaký vybrat opalovací krém pokud trpíte sluneční alergií
Vyhýbejte se opalovacím krémům, které obsahují benzophenony, například oxybenzon, jenž je považován za jednu z nejčastějších chemikálií zodpovědných za vznik sluneční alergie. Mezi další potenciálně škodlivé látky patří například para aminobenzoové kyseliny (PABA) a parabeny.
Mezi bezpečné sloučeniny patří například oxidy titanu a zinku, které dokážou odrážet škodlivé UV záření, vitamíny A a E, betakaroteny a přírodní oleje.
Dejte přednost opalovacím krémům od známých a prověřených značek. Vyšší cena se zde rozhodně vyplatí. Pokud míváte sluneční vyrážku, vždy volte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a snažte se nebýt na slunci příliš dlouho.