10 nejvyšších silničních průsmyků Evropy a světa

Většina nejvyšších průsmyků světa se nachází jak jinak než na asijském kontinentě v Himálajích. Udělat ovšem přesný seznam je téměř nemožné. Informace z různých zdrojů se totiž liší, často se jedná o silnice v pohraničí nebo na území Tibetu, kam je pro běžného turistu problém se dostat. A ke všemu průjezdnost cest se mění, tu přijde zával a průsmyk se stane i na několik let neprůjezdný, jinde naopak zprůjezdní dosud slepý úsek. Cesty jsou zde většinou hlinité či kamenité, musíte mít tedy odpovídající typ vozidla.

Všechny níže uvedené průsmyky by však měly být přístupné motorovým vozidlům. Vzhledem k nadmořské výšce a náročnosti terénu rozhodně nejsou pro každého, co ale uvidíte, když se na ně vydáte, určitě bude stát za to!

Ještě poznámka - uvádíme zde pouze průsmyky, tedy průjezdné úseky. Existují i výše položené horské silnice, jež však vedou jen jedním směrem, na konci se musíte otočit a jet zpět, takže nejde o průsmyky v pravém slova smyslu (např. silnice na Pico Veleta v Sierra Nevadě či rakouská Ötztaler Gletscherstraße).

Nejvyšší průsmyky světa

1. Marsimik La, Indie – 5 582 m

Podle většiny zdrojů nejvyšší průsmyk světa se nachází v oblasti Ladak, mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Některé zdroje uvádějí jinou výšku, v samotném průsmyku je cedule ukazující dokonce 5777 m. Abyste se na cestu vedoucí do průsmyku dostali, potřebujete povolení. Získat ho by ale neměl být velký problém. Přednostní povolení na cestu mají ovšem místní obyvatelé. Do průsmyku se dostanete vozem s pohonem na všechna čtyři kola či na motorce. Určitě se sem ale nevydávejte bez předchozích zkušeností z podobných terénů!

2. Lo La, Tibet, Čína – 5 578 m

Nachází se severozápadně od vesnice Sangsang. Cesta nahoru je velmi náročná a její povrch je tvořen kamením. Údajně nahoru vedou dvě souběžné cesty. Jedna z nich vede přímo do průsmyku, zatímco druhá přechází přes kopec ještě před průsmykem – a ta by podle některých zdrojů měla překonat dokonce výšku 5 593 m, tudíž by se Lo La dostala na celkové první místo. Pokud se do průsmyku chcete vydat, jedinou možností je pravděpodobně terénní vozidlo.

3. Semo La, Tibet, Čína – 5 565 m

Semo La se nachází v centrální části Tibetu a vede z města Raka do města Tsochen, přičemž překračuje Trans-Himálaj. Způsobů, jak se do průsmyku dostat, je v tomto případě několik. Minibus, náklaďák, motorka, terénní či dokonce běžné auto. I přesto se jedná o velmi odlehlou oblast. Cestovatelé využívají tuto cestu jako alternativu při cestování do západního Tibetu a na horu Kailás, když je jižní cesta nedostupná kvůli velkému množství bláta. I samotná cesta do průsmyku Semo La může být ale za mokra nesjízdná.

4. Suge La, Tibet, Čína – 5 430 m

Leží v horách Nyenchen Tanglha, a to 110 km severozápadně od Lhasy. Povrch cesty je hlinitý, ale poměrně slušný, a proto je trasa za dobrého počasí sjízdná téměř jakýmkoliv autem. Větší problém než cesta samotná představuje extrémně nízká hladina kyslíku, což může způsobit potíže spalování motoru (a vám). Výjezd do průsmyku Suge La má zaslouženou pověst nebezpečné cesty kvůli nepředvídatelným sněžným bouřím a blizardům. Řídit za takových podmínek je tedy určitě velká výzva!

Samotný průsmyk je poměrně plochý, a proto se vyplatí vyjít si ještě o něco výš (asi do výšky 5 530 m), odkud jsou lepší výhledy. Hlavním lákadlem v blízkosti průsmyku je ledovec Qungmo Kangri (7 069 m). Cesta nabízí panoramatické výhledy na okolí a zdá se, že může řidiči nabídnout velkou zábavu.

5. Khardung La, Indie – 5 359 m

Khardung La je často chybně označován jako nejvyšší průsmyk světa, ve skutečnosti je ale až na pátém místě. Stejně jako Marsimik La se nachází v oblasti Ladak. Úzká hliněná cesta byla postavena roku 1976 a o 12 let později byla zpřístupněna veřejnosti. Za horších podmínek, když cestu pokrývá led a je velmi kluzká, si obzvlášť uvědomíte hloubku údolí, které jsou hned vedle cesty. Nachází se blízko pákistánské a čínské hranice, často ji tedy využívají vojenské náklaďáky na přepravu zásob.

Na cestě vás čeká vojenská hlídka, jež kontroluje pasy a povolení na užití cesty. Mnohem více by vás ale měla znepokojovat nadmořská výška. Posledních několik kilometrů cesty bude pravděpodobně pěkně trýznivých i bez výškové nemoci. Dbejte proto na dostatečnou aklimatizaci. Cesta do průsmyku Khardung La patří také k těm nejnebezpečnějším. Kromě sesuvů půdy a sněžných bouří se vyskytují i laviny. Každoročně je zhruba od října do května uzavřená kvůli sněhu.

Nejvyšší průsmyky Evropy

Pro nejvyšší evropské průsmyky ležící v Alpách platí, že na ně vedou kvalitní asfaltové cesty, po nichž můžete jet běžným autem či na motorce. Přes všech těchto pět průsmyků se často jezdí některé z etap cyklistických závodů Tour de France či Giro d’Italia.

1. Col de l’Iseran, Francie – 2 770 m

Nejvyšší silniční průsmyk celých Alp! Leží na východním okraji národního parku Vanoise ve Francii. Dostanete se na něj z lyžařského střediska Val d´Isere. Uvádí se, že zde na závodníky čeká nejobtížnější stoupání při Tour de France.

2. Passo dello Stelvio, Itálie – 2 758 m

Nejvýše položený průsmyk východní části Alp. Cesta leží na hranicích Itálie a Švýcarska a řadí se mezi motorkářské legendy. Sjezd je však technicky náročný, a proto by se na ni neměli vydávat motorkáři začátečníci. Abyste vystoupali do sedla, musíte překonat 48 serpentin a výškový rozdíl přes 1 500 metrů. Pozor, do průsmyku se obvykle dostanete pouze od června do října.

3. Col Agnel - 2 744 m

Horský průsmyk v Kottických Alpách, západně od Monte Viso mezi Francií a Itálií. Cesta je poměrně neznámá a zřídka používaná. Právě tudy prý putoval Hannibal se slony při své cestě přes Alpy, s úmyslem zaútočit na Řím.

4. Col de la Bonette – 2 715 m

Horský průsmyk ve francouzských Alpách blízko hranice s Itálií. Cesta vede až do výšky 2 802 m (Cime de la Bonette), ovšem to už není průsmyk, ale pouze vyhlídkové místo. Nicméně platí, že je to nejvýše položená cesta ve Francii.

5. Col du Galibier – 2 645 m

Jedná se o horský průsmyk v jihovýchodní části francouzských Alp blízko Grenoblu. Přes zimu je průsmyk uzavřen. Ve výšce 2 556 m byl postaven jednosměrný tunel řízený semafory (jedny z nejvýše položených semaforů na světě). Ze severu je stoupání do průsmyku téměř 36 kilometrů dlouhé a překonává přes dva tisíce výškových metrů. Z jižní strany je cesta kratší a o něco prudší.

Okomentovat


Security code
Obnovit