Do Černé Hory za nejkrásnějšími plážemi, přírodou i skvělou kuchyní

Republika Černá Hora je v posledních letech u českých turistů velice oblíbenou destinací pro dovolenou. Nabízí totiž mnoho lákadel. Hory a národní parky nadchnou příznivce cyklistiky a turistiky, starobylá města zase milovníky historie. Najdete zde ale také čisté moře a jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Pokud tak chcete ještě letos vyrazit k moři, zvažte Černou Horu. I na podzim je tu poměrně teplé počasí.

Nejmladší stát Evropy, samostatná a nezávislá Černá hora, vznikla 3. června 2006 jako následnický stát soustátí Srbska a Černé Hory. Postupem času se pak země stala velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. „Češi dokonce stáli u zrodu Černohorského turismu. Podobně jako v Chorvatsku byli první turisté v zemi právě z České republiky,“ informoval Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia. Zajímavé je, že Černá Hora není součástí Evropské unie, ale eurem se zde platí. Pro cestování do země je ovšem stále nutný pas. Ceny v obchodech a restauracích jsou pak podobné jako v tuzemsku.

Ochutnejte pršut nebo čerstvé mořské plody

Milovníci dobrého jídla se při návštěvě Černé Hory mají na co těšit. Zdejší strava je chuťově výrazná a složená z čerstvých místních surovin. Vnitrozemská, přímořská i horská kuchyně se ale liší. U moře očekávejte spoustu ryb a mořských plodů. Součástí každého jídla je též čerstvé ovoce a zelenina, oblíbené jsou zejména pomeranče, fíky, olivy, chřest, kopřivy a cibule. V horách pak můžete vyzkoušet pršut – místní specialitu v podobě sušené, na tenko nakrájené šunky, jejíž příprava podléhá přísným pravidlům a trvá až 8 měsíců. Mezi další typické pokrmy patří například pljeskavica, smažená placka z mletého masa podávaná se sypaným ovčím sýrem, nebo hustá polévka se zeleninou a masem zvaná čorba. V oblasti nápojů si lze pochutnat na výborné kávě, čaji i víně. Ten, kdo chce něco ostřejšího, pak může zkusit rakiji – velmi silnou pálenku z hroznů nebo obilí.

Ideální počasí pro opálení

Balkánská země je u turistů tolik oblíbená rovněž proto, že nabízí ideální podnebí. V zemi subtropického pásu totiž panují horká léta s teplotami okolo 28 °C, slunce zde navíc svítí až 2 500 hodin ročně. I v podzimních měsících tedy u moře panují příjemné teploty. Teplotu okolo 25 °C nabízí rovněž samotné moře. Na své si však přijdou i ti, kteří odpočinku na rozpálené pláži neholdují. Stačí zavítat do horské oblasti země, kde se v létě drží příjemné teploty ideální pro turistiku.

Národní parky s jezery i krásnými květinami

Černá Hora se může chlubit krásnou, divokou a neponičenou přírodou. V horách narazíte na rozmanitou faunu a flóru i rozlehlé pastviny. Najdete zde také čtyři Národní parky. Vápencový park Durmitor láká na orchideje, zvonky a další zajímavé rostliny, v Národním parku Biogradska gora zase můžete obdivovat ledovcová jezera nebo monumentální dvousetleté buky. Za zmínku ale rozhodně stojí též park Lovćen, nebo největší sladkovodní jezero na Balkánském poloostrově – Skadarské jezero, jehož hladina mírně stoupá a umožňuje detailně zkoumat vývoj zdejších mokřadů.

Nejhezčí pláže Evropy s perfektním servisem

Pláže v Černé Hoře patří dle odborníků k těm nejkrásnějším ve Středomoří. Dva kilometry dlouhá pláž v Bečiči byla například v roce 1935 vyhlášena v Paříži za nejkrásnější pláž Evropy. Pláže jsou čisté a na rozdíl od Chorvatska velice rozlehlé. V zemi se nacházejí zejména písčité a oblázkové pláže, které se jen mírně svažují. Pozvolný přístup do moře ocení hlavně rodiny s dětmi a starší lidé. Všechny pláže si navíc udržují vynikající zázemí, je zde možnost zapůjčení slunečníků, lehátek či sportovního vybavení, ale i množství kvalitních restaurací a barů.

I další černohorské pláže ale zaujmou. Pláže Yachting, Cuba libre, Porto, Club 32 a Stevuzo byly například oceněny Modrou vlajkou, významným mezinárodním oceněním, jež znamená vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláže.

Okomentovat


Security code
Obnovit