Pokud se chystáte na renovaci svého obydlí svépomocí, jistě oceníte radu, jak namíchat kvalitní betonovou směs, jež bude pevná, stálá a s dlouhou životností.
Pro její získání je nutné dodržovat správný hmotnostní poměr vstupních surovin, které tvoří cement, písek a voda, případně štěrk (kamenivo). Poměř písku k cementu činí 2:1 až 3:1, přičemž písek lze z 1/3 nahradit kamenivem, aby kvalita betonu byla ještě lepší. Smícháním směsi s vodou tak vznikne cementový tmel schopný dostatečně obalit všechna zrna písku. Při vyšším obsahu písku bude mít beton nízkou pevnost, a tedy i nízkou životnost.
Stejně tak je důležité přidávat správný objem vody, kdy příliš mnoho vody způsobí velkou tekutost betonu, ve kterém těžší kameninové součásti budou klesat, nebo naopak bude docházet k vyplavování částeček cementu na povrch. Málo vody zase nezhydratuje celý cement a beton tak ztratí svou požadovanou hodnotu a pevnost. Jaký objem vody tedy přidat?
Při ručním míchání je vhodné přidávat vodu do betonové směsi postupně z konve, čímž se zabrání jeho přílišné řídkosti. Doba míchání pak činí 10 – 12 minut ve strojní míchačce, v případě ručního míchání 15 – 20 minut. Že je beton dobře namíchaný, se pozná podle toho, že se v míchačce začne převalovat, neoddělí se od něho voda a při jeho vysypání do stavebních koleček vytvoří kužel. Měl by tak mít rovnoměrnou strukturu, dobře se roztírat, být lepkavý a mírně zavlhlý.
Pozor - ačkoliv se do betonu přidává voda, je vhodné, aby samotný písek před mícháním nebyl mokrý. Pro dosažení dobré kvality betonu je třeba použít suchý písek, neboť písek mokrý vytváří chuchvalce a silně ztěžuje míchání betonu. Písek tedy před použitím skladujte uvnitř, nebo pod plachtou.
Aby beton vydržel i tuhou zimu, musí být dostatečně hutný a kvalitně promísený, přičemž ideální je, pokud se do betonové směsi přidají speciální provzdušňovací přísady, které v ní vytvoří drobné vzduchové bublinky. Stejnou službu však prokáže i obyčejný saponát na nádobí, kdy na klasickou 80litrovou míchačku stačí do směsi přidat jednu polévkovou lžíci.