Poškozenou vanu i umyvadlo lze opravit, nemusíte kupovat nové

Znáte to. Zrovna v nejméně vhodný okamžik se věc pokazí nebo rozbije. A u vany či umyvadla snad neexistuje chvíle, kdy by nám jejich nefunkčnost nevadila.

Přitom takové rozbité umyvadlo nebo vana, to je hned. Stačí upustit sklenici či lak na vlasy a v lepším případě to skončí pouze oděrkou či škrábancem.

Co ale dělat, když už tato situace nastane a vaše umyvadlo nebo vana se poškodí? Nemusíte hned běžet do hobbymarketu pro nové, většinu poškození totiž lze snáze či složitěji opravit.

Asi nejčastěji dojde k prasknutí či jinému poškození umyvadla. To bývá obvykle keramické, výjimečně se setkáme i s umyvadlem smaltovaným. A jak tedy prasklé umyvadlo opravit? Prvním krokem u případné praskliny či prohlubně je dané místo zatmelit a nechat pořádně proschnout. Poté lze na poškozené místo aplikovat jeden z mnoha přípravků pro opravu keramických povrchů. Jde zejména o různé sady na opravu sanitární keramiky, dále laky či epoxidy. Menší praskliny a rýhy lze opravit pomocí samotného tmelu, který stačí aplikovat a po ztvrdnutí zbrousit.

U smaltované vany či umyvadla je postup velmi podobný. Pokud je jejich povrch oprýskaný a škrábance byste nespočítali ani na kalkulačce, pomůže vám jeden z řady produktů na opravu a vyleštění smaltu. Často se jedná o laky či pasty v tubě, a zájem o ně je veliký. Oprava zašlého umyvadla vás totiž vyjde maximálně na pár set korun a nezabere vám více než několik minut.

Co když ale doma máte vanu z akrylátu? I s tím si lze podomácku poradit, ačkoliv je to trošku složitější. Akrylát sám o sobě je velice křehký materiál a jeho poškození může způsobit byť jen nesprávné usazení vany. I přesto je díky svým vlastnostem – snadné údržbě, vzhledu či příjemnosti – velice populární variantou. Je ovšem důležité si uvědomit, že akrylát je forma plastu, a tudíž dojde velice snadno k jeho poškrábání. I proto je potřeba pro správnou údržbu používat neagresivní čističe, jemné houbičky a čistit vanu spíše častěji a jemně, než sporadicky nahrubo. Pokud už škrábance vidíte, můžete zkusit povrch zbrousit brusným papírem a poté vyhladit.

A co dělat, když dojde k utvoření praskliny či díry? Důležité je nezahálet a ihned jednat. U akrylátu totiž dochází velice snadno k šíření poškození. Postup opravy je podobný jako u škrábanců, u hlubších poškození je záhodno ještě použít akrylátovou pastu a až poté začít proces broušení a vyhlazení.

Ani pokud vana vypadá na odpis, nemusí to znamenat konec. V takovém případě lze zkusit akrylátovou vložku. Takovou opravu však již sami doma nezkoušejte.

Poškození vany či umyvadla tedy neznamená automaticky nutnost výměny. Pokud se budete řídit uvedenými radami a selským rozumem, nejspíše si dokážete s opravou poradit i sami doma a ani vás to nebude moc stát. Kdybyste si nevěděli rady, stačí kontaktovat odborníka, který vám s opravou poradí.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené