Jak vyměnit vypínač a nezbláznit se z toho

Když přijde čas na výměnu jističe, mnoho lidí je v rozpacích a neví, jak postupovat.

Obavy, že dostanou úraz elektřinou nebo udělají něco špatně, je pochopitelný. To však pramení jednoduše z toho, že tato situace je pro někoho nová a člověk to ještě nikdy neřešil. Můžete samozřejmě zavolat hodinového manžela, ale pro ty, kdo chce zkusit štěstí, máme návod.

 

Příprava na instalaci nového vypínače

Před instalací spínače je nutné zkontrolovat vodiče, zda nemají problém s izolací. Pokud se nějaký vyskytne, je žádoucí tuto část vodiče odstřihnout, pokud to délka vodiče dovoluje, jinak omotat izolační páskou.

Schémata a připojení

Dále se podrobně zabývejme schématy připojení různých typů spínačů.

Jednoduchý vypínač

Pokud víte, jak byl zapojen starý spínač, pak instalace nového nebude problém. Pokud ne, nedělejte si starosti. Podívejte se blíže na nový spínač. Na základně spínače jsou 2 svorky označené L1 a L2. Připojte fázi, obvykle červený vodič, ke svorce L1. A vodič od svítidla, obvykle modrý nebo černý, připojte ke svorce L2.

Nyní zbývá zafixovat vypínač a zkontrolovat jeho funkčnost. Zapnutí by mělo proběhnout stisknutím klávesy nahoru. Pokud je zapnutí provedeno stisknutím dolů, pak jste vodiče zaměnili. Vypněte napětí v rozváděči a prohoďte vodiče.

Princip zapojení dvojitého vypínače je podobný jako u jednoduchého s tím rozdílem, že má 3 svorky. Zde musí být fáze připojena na svorku L3. A zbývající 2 párové vodiče ke svorkám L1 a L2. K záměně fáze zde nemusí dojít, protože fáze je jednoduchý vodič a svítidlo má vodič dvojitý.

Co dalšího potřebuji vědět o výměně vypínače?

Navzdory skutečnosti, že tento proces není příliš složitý, při výměně vypínače světla musíte dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Nejdůležitější věcí, kterou je třeba při výměně vypínače znát, je vědět, kde máte elektrický rozváděč. Je nezbytné odpojit elektřinu ve vypínači.

Existuje hodně typů vypínačů a zpravidla se dělí podle těchto vlastností:

  • podle způsobu upevnění;
  • podle počtu kláves;
  • podle konstrukce;
  • podle svorek;
  • podle způsobů spínání.

Pokud nepoznáte, který typ vypínače potřebujete a řídíte se jen počtem kláves a designem, je jasné, že výměnu bude lepší svěřit někomu zkušenějšímu. Nemusíte volat elektrikáře. Hodinový manžel provádí nejen montáže nábytku, ale poradí si i s výměnou vypínače nebo zásuvky. Další výhodou služeb hodinového manžela je dostupnost. Je zpravidla levnější a nemá tak nabitý rozvrh. Na stránkách MistrHouse snadno objednáte jakéhokoli odborníka a domluvíte se na ceně a termínu, které vám budou vyhovovat.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené