Pěstujeme levanduli

Typická fialová bylinka pocházející z Persie, která v Evropě našla domov především ve francouzské Provence, vás za horkých letních dnů až omámí. Její vůně neodmyslitelně patří k dámským i pánským parfémům a také do prádelníků. Je všeobecně známo, že odpuzuje moly, proto jí plníme plátěné pytlíky a zavěšujeme do šatních skříní, nebo vkládáme mezi prádlo, stejně jako třeba mýdlo. Právě od slova mýti (latinsky lavare) pochází i její název, protože se ve starověku používala k provonění vody ve veřejných lázních.

Jak si vypěstovat levanduli v našich klimatických podmínkách

Tato léčivá rostlina kupodivu nepotřebuje žádnou speciální péči, postačí jí, když jí vyberete slunné stanoviště v závětrné části zahrady se sušší písčitou půdou. Pokud nemáte pro tuto rostlinku místo s přímým slunečním světlem, nevadí, jen vycházejte z toho, že čím více sluníčka, tím intenzivnější aroma levandule má. Co ale opravdu nesnese, je přemokření a průvan.

Pěstovat si ji můžete také v květináči, pak je dobré myslet na drenážní vrstvu a substrát namíchat s pískem, aby byl dobře propustný a kolem sazenice položit drobné oblázky. Ty akumulují teplo a vyhřívají tak celou rostlinku. Na zimu levanduli v nádobách buď zapusťte do země, aby jim nepomrzly kořeny, nebo jii přestěhujte do domu či zimní zahrady.

Pěstování levandule od semínka

Můžete si pořídit již vzrostlé sazenice a zasadit je na stanoviště, nebo se pustit do pěstování od semínka. V takovém případě si je pořiďte během února a zasejte je do truhlíku, nebo do větší misky. Tu umístěte do pokoje s teplotou kolem 20° C a nechte rostlinky vzrůst do výšky asi 5 cm. Takto vzrostlé sazeničky pak přesaďte po jedné do menších květníčků.

Až v druhé polovině května je můžete vysadit na zahrádku. Sázejte je ve sponu cca 60 cm, podél cestičky v zahrádce nebo do skalek. Pokud bude mít dostatek slunce, povede se jí dobře všude.

Zdravá  a dobře zakořeněná rostlina je mrazuvzdorná, pro lepší zazimování je lépe ji na podzim už nestříhat. Omlazovací, případně i tvarovací řez si nechte až na jaro, kdy bude zřetelné, jestli některá z větviček neumrzla nebo neuschla.

Další řez provádějte ihned po odkvětu, aby netvořila semena a nevysílila se. Následující rok se tak můžete těšit na bohaté květenství.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené