Jaký zvolit zahradní nábytek?

Máte-li zahradu, určitě ji rádi využíváte k posezení s rodinou nebo přáteli, ideálně ve spojení s grilováním, popíjením vína a podobně. K tomu ovšem potřebujete nějaký zahradní nábytek.

Jak se vůbec zahradní nábytek liší od toho interiérového? Každého jistě napadne, že především odolností proti povětrnostním vlivům. Měl by vydržet nejrůznější rozmary počasí a přírody, od slunečního záření přes déšť, sníh a vlhkost, až po „útoky“ hub a plísní. Pro výrobu zahradního nábytku se používají různé materiály. Jaké mají vlastnosti a který je nejlepší?

Plast

Někteří pamatují porevoluční dobu s tehdejším boomem plastového nábytku. V té době šlo o velmi žádané zboží. Nyní už není „in“, přesto na něj někteří lidé stále nedají dopustit. Klasický plastový nábytek má své výhody - je lehký, téměř bezúdržbový a pokud je správně zkonstruován, tak i dlouho vydrží.

Také je levný, což je ovšem paradoxně zároveň jeho nevýhodou. Většinou totiž i levně vypadá a v současnosti už řada zákazníků dává přednost výrobkům, působícím poněkud reprezentativněji.

Pokud přesto chcete nábytek plastový, zvolte raději ve hmotě barvené varianty, které přece jen vypadají lépe.

A další nevýhody? Ne každému je plastový povrch na dotek příjemný, zejména v létě, kdy se člověk více potí. Řešením mohou být čalouněné podložky, jež je samozřejmě vhodné uklidit před deštěm.

Plastový nábytek ale nemusí být jen ten obvyklý lisovaný. Dnešní nabídka zahrnuje i mnohem lépe vypadající umělý ratan, nábytek pletený ze syntetických lan či pásků atd. Zde se praktičnost pojí s designem, ačkoliv stále platí, že ne všem může být příjemný na dotyk.

Dřevo

Velice populární je nábytek dřevěný. Nabídka je velice široká a také cenové rozpětí je velké, každopádně se dá dnes dřevěný zahradní nábytek koupit za velice příznivé ceny.

Ale není vhodné řídit se pouze cenou, důležité je i to, jak je nábytek zkonstruován a jak dlouho vydrží, abyste ve výsledku takříkajíc nesplakali nad výdělkem. Podívejte se, zda je nábytek dostatečně robustní, správně dimenzovaný a jak je chráněn proti povětrnostním vlivům. Kvalitní povrchová úprava, ať už vytvořená napouštěním či lakováním, by měla vydržet i několik let.

Důležitý je i samotná materiál, různá dřeva mají různé vlastnosti. Obecně platí, že čím tvrdší dřevo, tím déle vydrží (ale obvykle je i dražší), ačkoliv jsou i výjimky. Velice odolná jsou různá exotická dřeva z tropických pásem. Pokud vám však alespoň trochu záleží na přírodě, vyhledávejte pouze výrobky s certifikátem FSC, což znamená, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů. V opačném případě hrozí, že podpoříte kácení deštných pralesů, což se negativně nepřímo dotýká každého z nás.

Ratan

Dalším přírodním materiálem je ratan. V podstatě jde o popínavou rostlinu z pralesů jihovýchodní Asie, v současnosti často pěstovanou uměle v tzv. "pralesních zahradách“, kde samotné stromy zůstávají stát i po sklizení ratanu. Ratanový nábytek vypadá dobře, je pevný a poměrně lehký.

Také vyniká odolností proti vlhkosti, ba dlouhodobé sucho přímo nesnáší. Proto je vhodné občas ho postříkat vodou, pokud je umístěn v trvale suchém prostředí. Ratanový nábytek se dá pořídit za docela zajímavé ceny.

Kov

Zahradní nábytek bývá vyroben i z kovu. Kdysi bývaly kovové stolečky hodně oblíbené, dnes se opět vracejí do módy. Tradiční jsou černěné železné či ocelové stolky a židličky, oblíbená je rovněž litina. Zmíněné materiály se často kombinují se dřevem, kdy na kovové konstrukci jsou namontovány dřevěné části.

Kovový nábytek je solidní, stabilní, samozřejmě ale dost těžký. Výjimkou je moderní nábytek hliníkový.

Když už jsme u moderny, nesmíme zapomenout ani na nerez. Vydrží prakticky vše, vypadá exkluzivně, ale není zrovna levný. Také v tomto případě se dají koupit kombinace s dřevem, plastem, nebo jinými kovy.

Který je nejlepší?

Tak jaký zahradní nábytek vybrat? Pokud by existovala jednoznačná odpověď, byla by to nuda... Každý z nás má jiný vkus, jiné priority a v neposlední řadě jiné finanční možnosti.

Vyberte si tedy druh, který se vám líbí, ale dbejte na praktické otázky. Dají se židle stohovat na sebe? Vydrží konstrukce dovádění dětí, či návštěvu prostorově výraznějšího souseda? Jak je to s údržbou? Chcete nábytek na pár sezón, nebo má vydržet co nejdéle? A tak podobně... A samozřejmě – jak se vám na něm sedí?

Tak či tak, užijte si grilování... :-)

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené