Tepelné čerpadlo je moderní a efektivní zdroj vytápění, který si v posledních letech získává stále více příznivců.
Pokud se pro něj rozhodnete, je třeba se nejprve rozmyslet, jaký druh je pro vaše potřeby nejvhodnější. Bude to země/voda, vzduch/voda nebo snad vzduch/vzduch či vzduch/voda?
Nebojte se, nejde o nic složitého. První slovo znamená, odkud se teplo čerpá, druhé zase s pomocí jakého média. Každé z řešení má svá pro a proti, záleží na konkrétních geografických a klimatických podmínkách daného místa a pozemku, na konstrukci domu apod. Jednoduše řečeno, jiná situace bude u domku stojícího v nížině u rybníka, jiná na horské boudě. Proto se určitě raději poraďte s odborníky, kteří provádějí montáž tepelných čerpadel a mohou doporučit, jak typ bude nejvhodnější.
Pochopitelně záleží i na vašich finančních představách a možnostech, protože různé instalace se liší také cenou. Ale tak jako v jiných případech, cena pořízení a montáže samotného zařízení není vše. Důležité je, aby firma prováděla i servis tepelných čerpadel (a v přiměřené ceně) v případě poruchy, a to nejen v záruce, ale po celou dobu provozu.
No a nezapomeňte ani na to, co říká zákon. Věděli jste například, že podle zákona č. 89/2017 Sb. má provozovatel tepelného čerpadla povinnost zajistit kontrolu těsnosti chladicího okruhu čerpadla v případě, že využívá jako chladiva tzv. F-plyny, tedy fluorované skleníkové plyny? Revize tepelných čerpadel jsou tak u některých druhů nutností, jinak hrozí pokuta až dva miliony korun od České inspekce životního prostředí.
O tom, zda se na vaše tepelné čerpadlo tato povinnost vztahuje, rozhoduje množství a typ chladiva, nařízení tedy neplatí plošně na veškerá tepelná čerpadla. Ale nemusíte studovat zákony a tabulky, seriózní firma vás se vším seznámí ještě před realizací projektu.