Jak na fotovoltaiku

Drahý plyn, drahá elektřina, nejisté ceny energií v budoucnu, jak z toho vybruslit?

Možností je snížit závislost na dodavatelích tím, že si budete vyrábět elektřinu sami, s pomocí vlastních solárních panelů.

Že vůbec nevíte, jak na to? Neorientujete se v mnoha různých typech solárů a příslušenství a nemáte jasno, co vybrat? Nevíte, jak vyřídit veškeré související papírování? Slyšeli jste různé povídačky a dohady?

Řešením je fotovoltaika na klíč. Od odborníků si necháte spočítat a navrhnout individuální systém, který bude nejvhodnější pro vaši nemovitost a potřeby, a zároveň odpovídající vašim finančním možnostem.

Fotovoltaika může být instalována na ploché i šikmé střechy na různě velké ploše, přičemž přebytky při výrobě se dají ukládat do akumulátorů, které pak dodávají proud v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. Jednodušší (a levnější) systémy se samozřejmě obejdou i bez akumulátorů.

A co cena? Nejlevnější fotovoltaika stojí v řádech několik desítek tisíc korun, ale pozor! Můžete na ni získat dotaci (týká se majitelů samostatných rodinných domů i řadových domů) z programu Nová zelená úsporám, což znamená, že ve výsledku zaplatíte – po odečtení dotace – už od pouhých 15 000 Kč. Výkonnější systémy s akumulátory pro větší domy stojí pochopitelně více, řádově 100 až 200 000 Kč. Větší systém ovšem také vyrábí více elektrické energie.

Abyste dostali dotaci, je nutné splnit určité podmínky, s tím vám však odborníci z instalační firmy pomohou. Důležité je počítat s tím již předem a celý systém podle toho navrhovat. Firma také pomůže s vyřízením poměrně složité administrativy celé záležitosti.

Instalace domácí fotovoltaické elektrárny (FVE) se určitě nemusíte bát, obraťte se na specializovanou firmu, nechte si nezávazně poradit a rozhodněte se, jaký systém zvolit.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené